1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 447108 inlägg · 7964 ämnen

Inlägg: 2876392

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Gavve: Jag har adblock på så mig lär de inte tjäna mycket på.

Men ville mest framhäva hur vinklad media är i denna serie. Hur Luleå skapar rubriker.

Varför man vill ha Luleå som segrare så uppenbart förstår jag dock inte. Tycker vår historiska säsong är mer imponerande och värdiga artiklar, även om finalen varit skit såhär långt.

Luleå är ju topp 6 varje år. Vi är väl tillbaka här om 10-15 år.

Svarskommentarer

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Brynäsgubbe: "Men ville mest framhäva hur vinklad media är i denna serie. Hur Luleå skapar rubriker."

Media (som inte är statlig) skapar rubriker & artiklar baserat på vad som genererar klick, det kan säkert upplevas som "vinklat" om det är så att Brynäs genererar mer klick än Luleå eller tvärt om genom vissa rubriker (att folk här flippar på vissa artiklar är väl tecken nog på att det funkar). Att Silfverberg fick en tvåa i slutspelet (första för säsongen) har t.ex. genererat en helt egen artikel i Expressen. För att det genererar klick. Det är ju inte så att Expressen skriver om det för att det är kul eller ett särskilt stort nyhetsvärde.

"Varför man vill ha Luleå som segrare så uppenbart förstår jag dock inte."
Om 100 tusen Brynäsare reagerar, klickar och delar det jämfört med om 5000 Luleåsupportrar hade delat exakt samma text om Brynäs. Förstår du då?

Det handlar inte om vilka "media" vill se som vinnare. Det handlar om att tjäna pengar. Delar du en artikel så genererar du pengar åt tidningen. Vare sig du har adblock själv eller inte. Går du in på sidan genererar du högre score på Google-träffar (sökmotoroptimering är en hel vetenskap) vilket också generar mer pengar vare sig du har adblock eller inte.

Om du tror att all media i Sverige har en agenda mot Brynäs så är du nog ute på ganska djupt vatten. Det handlar bara om pengar för dem (undantaget är väl lokaltidningar som bevakar lagen lite närmare, men de ska ju också tjäna pengar).

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Brynäsgubbe:
Enda chansen nu år att köra 100% PK på träningarna, för det kommer det bli mycket av på torsdag.