1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 447159 inlägg · 7964 ämnen

Inlägg: 2876452

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Horace76c: Jag är beredd att hålla med men när vi slog ut luleå 95 så minns jag att luleå var bättre än oss i de flesta matcher men vi lyckads vinna ändå.. man får försöka tänka på sånt i denna mörka stund..

Svarskommentarer

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
parks: Skillnaden nu jämfört med då, är att den här gången tänker jag se till att det förhoppningsvis blir för DYRT!!! för det spelbolag/bolagen jag ämnar spela för, och att det blir FÖR DYRT för dem OM!!!! Luleå förlorar!!!!
Det blir STORA!!!!! insatser på att Brynäs vänder det här !!!!!

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
parks: Luleå har ju på intet sätt knäckt en kod i hur man ska spela mot Brynäs. Ikväll tack vare en mycket bättre effektivitet och kanske också en bättre förståelse av domarnivån.

Min känsla är att Luleå har en bättre bredd framåt. Både forward 12 och bakom, och fler spelare som kan tillföra i de 3 första kedjorna. De har liksom inga spelare som gör noll och ingenting likt Indrasis och Schroeder i den här matchen, då syftar jag på spelarna i deras 3 första kedjor.

Brynäs behöver ju nästan spela på 3 kedjor när man har en ordinarie kedjespelare borta, Luleå (och i stort sett alla andra SHL-lag) har en bättre bredd än Brynäs där. Det var en uppenbar miss av Alcén som kan kosta SM-guld.

Precis som inför kvällen är Brynäs bara 2 matcher från SM-guld.