1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 447160 inlägg · 7964 ämnen

Inlägg: 2876499

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
God kväll forumsvänner.
Ville mest sticka in huvudet för att skriva av mig om matchen som var. Känslan som finner sig hos mig just nu såhär efter är rätt deppig så jag ber om ursäkt i förhand ifall jag drar ner stämningen helt. Känns fan skit ärligt talat att känna för ett lag på det sätt som jag gör där en match som denna får mig att bli deprimerad samtidigt som man känner sig otacksam som känner så. Brynäs prestation under denna säsong överträffade alla mina förväntningar men ändå så mår man som man mår och vill att det bara ska ta slut någon gång så man kan slippa det här emotionella lidandet som blir. Om någon mot förmodan kan bidra med lite positiv energi inför torsdagens match så skulle jag uppskatta det så jag inte gräver ner mig alltför mycket i det negativa. 🥲

Svarskommentarer

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Kör ett litet avslutande inlägg innan jag lägger denna matchdag bakom mig med att rikta ett snabbt tack till er som svarade på mitt något deppiga inlägg för en stund sedan. Jag uppskattar att ni finns här och är villiga att lyfta upp en rätt skör supporter som aldrig varit med om en finalserie i hela sitt liv tidigare. Det tar mycket på supporterhjärtat när man följer ett lag så intensivt som man går under en säsong. Det betyder mycket för mig och det gör det enklare att gå vidare och ta nya tag. Stort tack!

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
kells: Helvete. Ni är nykomlingar i SHL (jaja, jag vet. Ni är Brynäs och med det blir begreppet "nykomlingar" lite missvisande efter endast ett år i HA) och spelar final om guldet. Det borde vara osannolikt och ditt inlägg borde vara helt orimligt. Helt verklighetsfrånvänt.

Istället är det precis tvärtom. Det sätter fingret på exakt vad supporterskapet handlar om. Här och nu. Och här och nu för er är att ni lät Luleå köra över er hemma och du mår skit. Det är inte svårare än så, jag hade också mått skit. Har ingen som helst betydelse att det i mitt fall hade handlat om att mitt lag spelade en match vars dignitet överträffar allt jag varit med om.

Nu ser ni till att piska lappskärt 1 maj!

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
kells: Men för tusan, kells. Mina 3-4 senaste inlägg har ju bara handlat om att vi ska fortsätta tro på laget, jag har ju för fan grävt fram samurajfilosofier från Tommy Sandlin och allting. Räkna aldrig bort, Brynäs.

Nu åker boysen upp och förstör festen för dem och sen ger vi dem ett helvete i match 7.