1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 447216 inlägg · 7964 ämnen

Inlägg: 2876588

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
xxx BIF xxx: Det är tyvärr målvaktsspelet som avgjort finalserien hittills till Luleås fördel.

Svarskommentarer

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Zappaholic: ” Det är tyvärr målvaktsspelet som avgjort finalserien hittills till Luleås fördel.”

Absolut,
men det går att ändra på det med.
Är deras målvakt tungan på vågen så måste man försöka störa ut honom så han inte är det.
Det är ingen tillfällighet att man dunkade på Rödin som man gjorde i förra match och när man gjorde det.
Eller att man ligger hårt på Söderström utan att passera gränsen.

Silverbergs utvisning var ju en ”diving” av Luleå men att han gick in som han gjorde betyder skitmycket på isen. Han hade troligen inte alls lackat ur utan bara bestämde sig för att ta ställning och visa inställning.
Den utvisningen om någon står jag helt bakom, synd att han inte följde upp det bättre sen bara och spelat fysiskt.
Larssons nackpress var ful, men kör de fullt så måste bif det också.
Vi kan ju inte åka runt som slagpåsar för att det spelet passar oss bättre utan när chans finns nypa tillbaka utan att för den delen söka sådan situationer o tappa fokus på vårt spel.
Det var igår vi hade chansen, vi kan inte förlora nästa o därför kan vi inte plock bort någon då heller - nu är det bara Luleå som har att vinna på att köra fysiskt och vi ska vara disciplinerade - fast domarna släppt på nivån.

Så ja, 100 % absolut, det är skillnad i målvaktsspelet och det står ut som avgörande. Men det är ju för att vi tillåtit den matchbilden också.

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Zappaholic: Framför allt Brynäs försvarspel, mycket slarv och dålig hjälp till målvakten, samt oförmåga att attackera motståndarmålet. Mest skott från dåliga lägen och obefintlig skymning.
Kan man komma till samma spel som i kvarten och semi så tar vi detta.

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Zappaholic: Ja målvaktskampen är avgörande, kolla statistiken mellan målvakterna igår tex.

71% mot 94%

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Zappaholic: Instämmer, jag skulle vilja påstå att vårt lag inte är ”byxat” för ett tufft slutspel. Berra saknas något enormt. Det hade inte heller skadat med ytterligare en defensiv pjäs. Men nu har vi byggt vår backsida på ett snabbt omställningsspel där rörlighet och passningsskicklighet premierats. I min värld är det bara Kinnvall som i dagsläget spelar fullt ut fysiskt i egen zon, CED gör det mellan varven, men far ju som en skottspole mellan zonerna…

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Zappaholic: helt klart. Han gör inga misstag och släpper inga returer (egentligen bara match 4 han var lite svajigare) som de flesta andra målvakter vi mött. Då hade någon puck trillat in.
Sen är det ju också tyvärr stor skillnad på försvarsspelet där Luleå får åka in och ut hur de vill i slottet medan vi sällan har någon där, och då är det mest för styrning.
Men vi ser ju, de få gånger vi kommer in så gör vi ju målen. Vi måste göra allt vi förmår att bli bättre i dessa ytor. I alla fall göra det bättre för tyvärr är det ju inte vårt spel.

Sen har man ju en dröm om en målvakt som bara är omänskligt bra sista två matcherna. Är det för mycket begärt??