1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 447227 inlägg · 7964 ämnen

Inlägg: 2876648

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Cardigan Daffipoff:
Jag måste bara fråga,
har det betydelse om svt är skattefinansierad eller inte när de beskriver Omark?
I sånt fall hur?

Svarskommentarer

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
xxx BIF xxx: SVT måste till skillnad från TV4/Expressen/Aftonbladet vara opartiska. Det har väl indirekt med skattefinansieringen att göra då de har helt andra krav på sig jämfört med andra som inte är det. Det man läser på SVT bör (jag säger bör, finns alltid undantag) kunna läsas av båda sidor (Brynäs & Luleå här) och man är rätt överens om det som står.

Det som står på AB, GD, NSD (Luleås tidning) eller TV4 behöver inte följa det. Där kan de skriva väldigt mycket mer vinklar och partiskt om de vill för att generera mer klick och pengar.

Därav bör (jag säger bör igen) SVTs nyhetsrapportering om finalserien vara minst vinklad och mest opartisk. Om SVT skriver att Omark var rasande så är det nog inte en överdrift på samma sätt som om TV4 hade påstått det. (Här tycker jag också det är en kraftig överdrift dock).

Och åter igen, det finns alltid undantag och SVT är inte perfekta heller. De kan ju dock till skillnad från TV4 dömas för att vara partiska och har så även gjort (inte gällande hockey så klart).

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
xxx BIF xxx: I o m att TV4, Aftonbladet, Expressen med mera inte är det och därmed egentligen, som Gavve skriver, kan och får hålla på hur de vill ville jag peka på att även public service håller på och jagar klick.

I detta fallet vill de göra en höna av en fjäder. Jag kan tycka att Omark var lite smådryg i intervjun efter matchen när han fastställer att Söderström har spelat klart för säsongen, men ”rasande” var han definitivt inte. Ingen större grej liksom. Lite trist journalistik a la Svensk Damtidning, liksom.

Om han nu inte gett någon mer intervju som jag missat.