1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 447333 inlägg · 7964 ämnen

Inlägg: 2876927

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
JanT: Exakt, så trött på snacket om att någon skulle vara mot Brynäs. Brynäs har klantat till det här själva. Sjukt att det står 2-3 i matcher med tanke på hur långt ifrån Brynäs högstanivå som laget presterar och hur långt ifrån säsongsbästa många spelare presterar på.

Svarskommentarer

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Dom måste spela bättre!! Det är för i helvete final ju !

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Zzz: Håller med, ett jävla gnäll om hur media är emot Brynäs osv. Barnsligt…
Luleå har ett stabilare och mer väloljat försvarsspel, nåt dom praktiserat under många säsonger.
Därför har skadorna på bl.a Laaksonen inte påverkat deras spel lika mkt som frånvaron av Ölund och framförallt Bertilsson har gjort hos oss.
Lägg till mv-spelet där Persson och Källgren inte varit dåliga men Ward har gjort fler och sannolikt även avgörande räddningar.
I dom två senaste matcherna har även lite flyt med ”turmål” spelat in för båda lag i känsliga lägen när man hämtat ifatt underlägen och sen direkt släppt in ett skitmål sas.
Blir en riktig nagelbitare i morgon, har Luleå det mentala som krävs för att slå in matchbollen?
Dom har iaf råd att förlora, kan bli det som avgör till vår fördel…

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Zzz: gäller också att tänka på att man möter ett lag med spelare som gör våra spelare ”kassa”, ”pressade eller ”osynliga”.

Vissa vill få det att låta som att våra spelare som kollektiv gått ner sig totalt, men faktum är att våra motståndare också har rest sig något enormt och kunnat scouta hur man ska hantera enskilda spelare.

Det som är dåligt dock är att vissa av våra spelare inte verkar kunna förbättra saker som dem måste för att inte bli tillbaka pressade.