1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446693 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 668573

Sv: Ny webbkamera...
Huge: Hur långt fram skall man lägga ambitionsnivåerna då?

Det jag menar är att man skall smida medans järnet är varmt. En ny Arena skall fyllas nästa säsong. Finns det ett bättre sätt att marknadsföra Brynäs än att ta sig till, och göra bra ifrån sig i ett slutspel?

Gävlepubliken är dokumenterat kräsen. Nu på sistone har det börjat röra på sig åt rätt håll. Detta genom 9 matcher utan förlust. Hur många förluster tar det innan publiken försvinner? En? tre?

Värvar man in ett namn som många har hört talas om innan så skapas det genast en "hype" kring laget. Visst förväntningarna ökar, men OM nu Boorken är en så pass bra tränare som de flesta vill påvisa så skall han relativt enkelt att styra upp eventuella negativa tendenser i laget som kommer från ett nyförvärv.

Danielsson som center ÄR en nödlösning. Lind som center har funkat sådär, det finns mycket kvar att önska när det gäller centerjobbet.