Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Tyvärr befinner vi oss i den del en av säsongen när matcherna är som flest utan andningspaus (förutom att kommande torsdag är fri). Matchdag, recensionsdag, matchdag, recensionsdag, matchdag, recensionsdag, onsdag. Nio matcher kvar 13/10-3/11 innan Karjala Tournament.
Huge: Ligger man i botten med 5-6 poäng upp till kvalseriestrecket efter 17 matcher spelar man just Kvalserien kommande vår. Historien bjuder inte på några överraskningar/mirakelräddningar i det fallet. SvT:s Jonas Karlsson ville tom föregripa detta igår med att komma med ett betongerande i träsket redan efter åtta omgångar.