Jag har i hela mitt liv sagt negerbollar och tänker fortsätta med det. Mamma har en gammal receptbok där det står precis så. Jag är inte rasist för det. Jag fördömer det "dumma" personer gör, inte vad de har för hudfärg...
Jag vet inte vad du har för uppfattning om mig, men har du hört rykten om att jag är ihop med Foppa har jag massor av vittnen som kan styrka att de är osanna.
Ja, det låter ju som den där boken är ett givet köp. Handen upp för alla som tror att den säljer i fler exemplar än Unika Partiet fick röster i riksdagsvalet.
scim: Jag sätter upp handen. För det finns en massa rödstrumpor som tycker att hon är jättebästigast och ska stödja henne. Idioti finns det nämligen gott om.
Jag gissar på: Spraydate, Lovesearch, Mötesplatsen...sådana ställen. Folk skriver de konstigaste saker. Jag har svarat några gånger: "Du verkar ha ett förjävla tragiskt liv", för jag tycker det. Undrar om den där bruden har testat det svaret?
Poffa: Själv funderar jag på att ge ut mina HS-inlägg i bokform. Den ska heta: "Vem behöver papper när det finns mammer" och kommer att bli nästa års vinnare av August Strindberg priset
På ABs insändarsida har läsarna möjlighet att ställa frågor som chefredaktören Anders Gerdin svarar på. Där var det idag en läsare som förargades över att man ofta byter ut fungerande svenska ord mot engelska diton helt i onödan (Family - familj). Bland annat så här försvarar sig Anders Gerdin:
"Min 16-årige son frågade mig häromdagen om jag visste vilka ord som tillhör de allra äldsta i svenska språket. (Han hade tittat på Fredrik Lindströms program). Nej, svarade jag. Jo, svarade han, bland de allra äldsta är arsle och knulla. Det kanske är tur att vi importerat lite andra ord också."
Är han född så dum eller är det produkten av livslång träning?
scim: Jag skulle gissa på en kombination i det här fallet. Ett av de två orden som hela det svenska språket bygger på skulle dock räcka för att beskriva Anders Gerdin.
Jag hörde på nyheterna att de nämnde att det var den 17 maj annars hade jag inte vetat om det. Då bryr man sig inte. Jag har ingenting emot Norge i sig mest all hysteri kring deras nationaldag!
Ja, jag tänkte ju kolla hur händelserna ser ut från rad tre den här säsongen. Sommar ja, fy fan, det innebär ju att all intressant fotboll är slut. Bara play-off matcherna i engelska ligaspelet, FA-cup-finalen och möjligtvis Champions League-ditot kvar. Huvva.
mattias - 74: Av de senaste rapporterna på området kan vi nog gissa att "Linda Rosing sucks" är en mening vi kommer att kunna läsa allt oftare. Iaf om man beger sig till de mer obskyra delarna av nätet...
mattias - 74: Jag tycker faktiskt det börjar bli riktigt underhållande att läsa om henne (om inte annat för att jag har ett understimulerande jobb medan jag fixar min examen och tjuvsurfar hela dagarna).
De allra flesta artiklar skrivs i en väldigt syrlig ton som verkligen hånar henne, medan hon bara är glad att syns i tidningarna och får säga sitt. Och som hon byter åsikter fritt.
Dokusåpe-barturné-ckändis-politiker-musiker-författare-Linda är faktiskt rolig att följa tycker jag :) Intressant nu hur hon gått ifrån att aldrig igen visa sig naken till att vilja göra porr :D Och hur hon mellan raderna säger att hon bara varit kvar med dörrvakten eftersom han försörjt henne. Nu då hon får egna pengar för mobilmjukporrs(bara en sån grej :P)inspelning så drar hon illa kvickt :) Synd om sonen dock som förnedras i kvällspressen och nu måste flytta till Spanien.
mattias - 74: Tja, det är väl relativt relevant vem som avlar fram den blivande statschefen? Det känns inte direkt som om Daniel bidrar med det som saknas (IQ) i den kungliga genpolen. Förhoppningsvis är monarkin historia innan den eventuella avkommans tillträde blir aktuellt.
Jo jag bryr mig faktiskt lite... Jag ser på Idol för underhållningen men tävlingsformen är helt skev.
Här gör en kille, som dessutom svajat flera veckor i rad, en skitversion av Metallicas "Nothing else matters" men han får vara kvar bara för att han är kille och lite av en hunk.
Istället åker ännu en tjej ut. Dessutom den tjejen av dom som "hängde löst" som har sångröst. Vad de tre i juryn ser i den där Amanda fattar jag inte. OK att hon ser rätt bra ut och har attityd så det räcker och blir över men nån sångröst har hon inte vad jag har hört.
Dags att börja "könsreglera" denna tävling på nåt sätt. Annars kan man döpa om schabraket till flickidol.