Välkommen till Cafét
Här är inget ämne varken för stort eller för litet. Här har vi härliga diskussioner om allt som kan tänkas. Här sitter vi gärna med mungiporna pekandes uppåt. Däremot så snackar vi om hockey och övrig sport på för det avsedd plats.
knaskamilla:
jag kanske kan hjälpa till att reda ut den här Vittula-krångligheten:
En del böcker vinner oerhört mycket på att läsaren kan känna igen vissa (eller alla) delar i miljöbeskrivningen, händelseförloppet eller bara maggropskänslan.
För andra böcker är det helt irrelevant.
Få människor har nog kännt igen sig i miljöbeskrivningen i Sagan om Ringen. Ändå har många läst den med viss förnöjsamhet.
Samtidigt vet jag att många i min hemby har med stor glädje läst ett lokalt utgivet alster som behandlade just hembyn sett i ett historiskt perspektiv. Jag tror att inte ens en bråkdel av den gonomsnittlige cafeboksläsaren hade orkat igenom första kapitlet i den boken.