Då var det dags för sista grundseriematchen, Malmö står för motståndet i LLA ikväll. Ett Malmö som sedan länge varit klart för kvalserien och inte borde vara några bekymmer för ett hemmastarkt FBK. Men två kryss har de båda matcherna lagen emellan slutat med i Karlstad. Malmö har visat att man inte går på halvfart bara för att tabellplaceringen är klar, frågan är om FBK agerar likadant. Jag kan bara hoppas och om FBK går in med samma intensitet som senast mot SAIK hemma så blir det seger även om några spelare vilar. Jag tvivlar på om så blir fallet men tippar ändå hemmaseger: 5-2
Sibbe: Ska inte dit ikväll för engångskull. Ska följa de andra matchern på tv istället och skölja ner resdammet med några kalla Staropramen.
Skönt att i ännu ett slutspel kunna gå in som underdogs, i var och varannan tidning haussas just nu de lagen som krigat sig in till slutspelet. DIF och Lhc ska vara topplagens skräck och båda lagen väntades till final enligt någon expert.
Inte mig emot, Färjestad har slagit sig fram från svåra situationer förut och större favoriter än Linköping och Djurgården har fallit i slutspel förr.
Matchen ikväll? Ja vi gissar väl på att två lag utan något att spela för delar på poängen 2-2