Inlägg #107319

Sv: Frölunda bäst?
danoj: Du har tippat samma 8 slutspelslag som jag gjort (men givetvis inte samma inbördes placering). Just nu ser Frölunda ut att vara det på papperet bättre laget om man jämför dem med t.ex. MODO. Men jag behöver knappast påminna ER om vilket lag som alltid har slagit ut ER i slutspelet de senaste åren. Detta säger jag med glimten i ögat...hoppas du förstår det?

Det är väl knappats spydigt att be dig förklara vad etc etc är? MODO har producerat 12 NHL-spelare på drygt 8 år. 13 om man räknar Mattias Weinhandl. (dessutom blev både Lindström och Almtorp draftade i år).

Jag kan komma på en gammal Hammarbyare som du kan lägga till i "etc etc". Nämligen Kristian Huselius. Finns det någon fler som kan ingå i ert "superlag"?

Klart man drömmer om att gamla modoiter som Foppa, Näslund och Sundström ska återvända till Elitserien en dag. Det vore ju konstigt annars. Jag tror faktiskt att det kan hända också. Just dessa tre spelare räcker bra för mig. Jag tror nog att alla andra lags supporters skulle uppskatta dem också. Dvs. om man kan bortse ifrån det faktum att det egna laget förlorar och instället njuta av konsterna på isen :)

Huselius var riktigt kul att se på isen, trots att han spelade i "fel" lag.
Kommentera