RINKENS RIDDARE
Av Dagens Nyheter skänkt hederspris, 62/63-77/78.
Av Hockeyjournalisternas Kamratförening och JOFA
skänkt hederspris, 97/98-
97/98, Patric Kjellberg, Djurgårdens IF
98/99, Frantisek Kaberle, Modo HK
99/00, Mats Lindberg, AIK
00/01, Mikael Johansson, Djurgårdens IF
01/02, Mattias Weinhandl, Modo HK
02/03, Johan Davidsson, HV71
03/04, Johan Davidsson, HV71
04/05, Johan Davidsson, HV 71
05/06, Fredrik Bremberg, Djurgården
06/07, Anders Söderberg, Skellefteå AIK
Det är ju lite märkligt att den som tilldelats detta gentlemannapris flest gånger, skulle vara något stort pain in the ass på domarkåren.
Saxat från HV-fantasten:
"Linköping-HV71 i måndags sågs av 745 000 tittare. Det är Kanal 5:s bästa tittarsiffra i år, enligt Dagens Media. Finalen, som inte sägs beröra mer än de inblandade parterna, hade därmed en kvarts miljon fler tittare än TV4 hade när fotbollsallsvenskans sista omgång sändes i höstas."
"TV4 fortsätter att sura över att man tappade rättigheterna till SM-slutspelet. Igår påstods i ett inslag i sporten att SM-finalen var iskall, medan kvalserien (som TV4 har rättigheterna till) var glödhet och det som lockade hockeypubliken.
I förra veckan var HV71 dragplåstret nummer ett i Kanal 5. TV-kanalens i särklass största tittarsiffor var från den sjätte semifinalen mellan Timrå och HV71. 630 000 tittade på dessa "bonnalag" som ingen i övriga Sverige bryr sig om. Mer än 5 x Jönköpings kommun alltså.
Glödheta kvalserien då? Miljonpublik? Nej, bästa tittarsiffran i förra veckan var på hela 245 000."
Nu skall jag fanimej drar till med veckans hetaste stalltips. Det lag som vinner final no 5, kommer slutligen att stå som svenska mästare.
Så har det iaf sett ut de senaste 3 säsongerna!
Hmm jag har ju iofs hört att ni är mer fåordiga norröver så det kanske helt enkelt är en kulturkrock norr - syd? :)
Sorry kunde inte låta bli.
Men att JD skulle vara mer hos domarna än exempelvis Jörgen Jönsson håller jag inte med om. Jag antar att han har något tänkvärt att diskutera med domaren... Vi har ju som du vet en del spelare som vissa domare har väldigt lätt att skicka ut från plan av den enkla anledningen att de bär 47, 50 och 97 på ryggen. Samt att det allt som oftast brukar vara fria slag på 50 och 97 framför kasen. Säger inte att det är så, för vad han säger kan han bara svara på själv, men det skulle kunna vara så.