Luleå HF

SHL · 117312 inlägg · 890 ämnen

« · 1744687 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mike.F: Hej igen och det måste kännas fint idag. Har varit där, vet hur det känns, och det känns fint att veta att du har den känslan nu:-)

Får se hur mycket tid jag har över framöver för att följa hockeyn. Skulle tro att jag iaf har finalmatcherna på, men jag har ett intensivt pågående arbete - styr visserligen själv över vilken tid jag arbetar men just nu känns det hela tiden som 24/7/365 och var närmaste månaderna är det verkligen så varannan vecka pga beredskap.

Nåja. Jag håller på Köplustan för SM-slutspelet nu och skälet är enkelt. Från att tidigare varit ett lag med knepiga principer att kasta ut egna duktiga junisår men i stället köpa vitt och brett av färdiga toppspelare från andra klubbar har Lustan senaste tre åren helt kastat om riktningen och agerar nu som en riktig hockeyklubb och ett rättesnöre för andra hur man bör och ska agera. Till saken hör att VG-region är ett så väldigt rekryteringsområde att om och när Lustan definitivt ändrats har jag svårt att se hur övriga hockeysverige ska kunna konkurrera. Men den dagen den "sorgen".

Nu agerar iaf Värsta Köplustan på ett nytt och berömvärt sätt och leder det fram till Glud i år har ni med det nya sättet etablerat er som landets oomtvistligt bästa hockeylag.

I så fall lovar jag här och nu att i fortsättningen inte kalla ert lag för Värsta Köplustan utan det där andra namnet. Om jag bara kommer ihåg vad det var...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lindberg Råkkar: Ändå går det bättre för Luleå nu än tidigare på 2000-talet så att det går som inte ihop sig. Tycker Luleå kör rätt väg, enkel och tung hockey fungerar alldeles utmärkt. Annan röst i båset samt mer tur med hela och friska nyckelspelare så hade det nog gått hela vägen.....är helt övertygad att vi hade nog varit i final om vi mött SKAIK....Frölunda känns vassare.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Till slut tar energin slut när man spelar den här typen av hockey mot ett lag som Frölunda. Är inte målvakten på topp så slutar det i katastrof.
Vid 0-3 skulle man gjort ett målvaktsbyte för det stod tidigt klart att Lassinantti inte var nära en enda puck idag. Förutom målen hade väl frölunda haft 2 stolpskott som han inte varit nära rädda.

Vi får se om detta debacel gör att Osten tänker om i sin hockeyfilosofi.
I ena ringhörnan har vi Färjestad och Luleå som står för en omodern hockey där man mer tänker på spelförstörande moment och i den andra ringhörnan finns Skellefteå, Frölunda, Växjö och även Djurgården ser ut att sikta på den sidan.
Där man vill spela hockey, äga pucken och använda huvudet för att hitta lösningar på problem ute på isen.

Med tanke på värvningen från Växjö så hyser jag inga större förhoppningar om att Osten skulle lärt sig något de senaste åren.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: bara att hoppas att du har rätt! Frölunda spelar riktigt bra hockey nu och det jag sett från andra semin är inte så imponerande men som vi alla vet skall det spelas om det oxå.

Heroiskt av Luleklacken att hålla igång hela matchen o mer därtill, Lule har ju trots allt gjort en helt godkänd säsong!

Mike.F

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mike.F: Gratulerar till segern och finalplatsen. Går inte att prata bort att ni var det bättre laget och känns inte så bittert då vi utan tvekan förlorade rättvist. Blir det Skeå ni möter i finalen så tror jag ni vinner med 4-1 eller kanske tom 4-0 i matcher. Blir det mot Växjö känns det mer ovisst men tror ni tar dem även dem med 4-2 i matcher. Med tanke på att jag aldrig har fel så får jag gratulera redan nu till SM-guldet ;)

Jag är ändå rätt nöjd med Luleås säsong då det krävs viss kontinuitet för att få lyfta bucklan. Nästa år tror jag på minst finalplats om Osten bara håller labbarna från glidande stjärnlirare som Rajala och lyckas behålla de spelare som bör behållas.

Vi har iaf en förhoppningsvis spännande Silly Season att se fram emot nu :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ja herre Jäääävlaaaar vilken utskåpning, t.o.m utan strulande matchklockor ;)....trodde ändå Luleå skulle ta denna match, men vi var nog för trötta.
Tycker ändå totalt sett säsongen får ett godkänt trots allt...men ska ändå ha i åtanke att vi har en medioker tränare, Bill Sweatt skadad mer eller mindre hela säsongen (det förvärv jag trodde mest på), Rajala blev inte riktigt den spjutspets som vi trott, målskytten Harju som haft blött krut i bössan hela säsongen samt att vi helt obegripligt skeppade iväg en av de bästa defensiva backpjäserna i form av Nagander...

Blir som jag tippade innan säsong att Fagervall högst tar Luleå till semi och att Frölunda tar SM-Guld, för dom har hittat formen nu.....har svårt att se att varken SKAIK eller Växjö tar Frölunda då först och främst de tröttat ut varann samt att båda lagen (sen Torpen blev rammad sönder) inte har en matchvinnande målvakt som behövs. Samt att varken SKAIK eller Växjö har samma kvalite på anfallsspelet som Frölunda har i den form dom är i nu.

Bara att gratulera Frölunda, undrar om de gör likadant på SKAIKa-planket om de förlorar mot Växjö imorrn.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: jaaaaa! Så djävla gött!!
Hade väl en förhoppning att kunna ta en seger ikväll men inte kunde jag drömma om att vinna med 8-2 borta mot ett så pass bra lag som Luleå! Nu är vi då äntligen i final igen och det ser onekligen fantastiskt bra ut. Men tyvärr så måste man ju spela om det och det kommer att bli tufft!

Sven , jag hoppas att du inte gräver ner dig helt efter detta utan att du stannar här o diskuterar finalen med mig!

Mike.F

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ja. Det är inte bara publiken som lämnar. Jag har själv slagit av TVn nu. 1-7 vilket innebär att matchen är över och säsongen är över.

Jag vill ändå påstå att publiken i Delfinen har all heder av matchen eftersom man gjort allt man kunnat för att hjälpa laget. Men idag räckte det inte.

Jag ostår vidare att laget gjort så gott de kunnat. Men mot ett klart bättre lag räckte det inte. Vi lyckades ta två matcher av Köplustan vilket är imponerande för nu är det över och vi förlorar mot ett betydligt bättre lag än vi själva har.

Vi har ju, genom 25 matcher mot Lustan under senaste 1,5 året, en oerhörd vana av att möta laget och sammanlagt hällt ganska jämnt resultatmässigt. Men det har varit matcher och perioder då Lustan fullständigt spelat ut oss. Inget annat lag har kunnat så förkrossande dominera mot oss som Lustan, när deras spel fungerat, och nu fungerar det bättre än någonsin tidigare.

Jag vill nog hävda att Lustans anfallsspel är snabbare, mer samspelt och skickligare än tidigare. Men den stora skillnaden är nog att de nu har ett komplett och mycket effektivt försvar med två strålande målvakter. Och vi har alltid varit vana vid att Lustan varit småslöja och haft en tendens att slappna av ofta, men i år är de betydligt mer kompletta och kämpavilliga än tidigare och viker inte ned sig.

Jag har inget alls att skylla på och har ingen anledning att snacka skit om något som helst när det gäller Lustans spel, spelare och uppträdande. De vinner fullständigt rättvist mot oss och det återstår för Luleå bara att gratulera Köplustan till en utmärkt prestation och lycka till i finalen.

Jag kan inte se hur vare sig Apan eller Läjkers ska ha någon som chans mot denna starka Köplusta. Så jag är beredd att redan nu i förväg gratulera Köplustan för ett nytt svenskt mästerskap.

Värsta Köplustan: Sverige bästa lag 2015-2016.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: Ja, vi är så vana att han tar allt men så starka som Lustan är lyckas de måla även på Den Nye Myllys.

Fagervall intervjuas inför tredje och klämmer av två nånschtansch på 10 sekunder; det luktar förlust...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Fan va illa med publik som redan lämnar.. Ni kan väl knappast byta ut lill-myllis? Bara bita ihop och kämpa

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ruggig andra perioden där Luleå går ned sig något medan Lustan trummar på med följd att de glider iväg till 0-4!

I näst sista minuten PP för Luleå som direkt och snyggt spelar in 1-4. Därefter ordentligt tryck av Luleå men utan fler mål, och hade vi haft längre tid kvar av perioden kanske vi fixat in flera.

Det är klart att i första perioden hade vi chanser att agera på med ett antal frilägen och skott från nära håll. Vi hade behövt måla på dessa för att kunna bjuda motstånd idag. Störste sumparen Toni Rajala som fick flera sådana lägen som han ska måla på, men verkar ha en gummiklubba av bly.

Likaledes när det gäller baklängesmålen är det tre spelare som är på isen vid 0-1, 0-2, 0-3. Schira, Mikkelson och Harju. Känns inte riktigt som det är av slump heller. Schira är tyvärr ganska rejält inblandad i de två första åtminstone.

Första genom att han helt och enkelt ska tackla fast Roselli-Olsen mot sargen bakom vårt mål. Men Roselli flyttar på sig en halv meter och Schira dunkar in i sargen och är plötsligt bakom Roselli som kan gå på mål. Flera andra lulespelare i närheten men en Lusta dyker upp och screenar dessa varpå Roselli-Olsen kan attackerad gå upp till slottet till han har bästa läget och lyckas panga in pucken i närmaste krysset där Lassi har lucka.

Andra målet direktpass till Lusta i slottet. Framför honom mot målet står Schira. Lustan klappar till pucken och skira är ihålig; han hinner inte med klubban stoppa eller placera sig bättre i skottlinje varpå hans enda funktion blir att skymma för Lassi som inte hinner se skottet förrän pucken är två meter från mål och med bara 0,0001 sekunder på sig att reagera hinner Lassi inte.

Nu paus och Lustan i ledningen med hela 1-4 och kan prata ihop sig för att döda matchen i tredje vilket de kan förväntas göra tämligen bekvämt.

20 minuter kvar av säsongen för Luleå Hockey...

Jag sade det i förra inlägget och jag säger det igen. Jag tror att det är svenska mästarna vi ser spela idag. Och de spelar tyvärr inte i röda tröjor. Min gissning är att de tämligen enkelt knyter ihop finalmotståndarna, oavsett om det blir Läjkers eller Apan de får möta.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Tungt läge, lill-mylis är inte riktigt på tå idag

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Obehaglig matchbild just nu där Luleå som regel försöker bryta in efter sarg, men spelaren nästan varje gång blir upptacklad fast mot sarg. Lustan däremot lyckas gång efter annan bryta igenom via sargen och etablera spel bakom vårt mål, varifrån de lägger det ena Gretzky-passet efter det andra för direktskott...

Helvete. Ett sådant där läge, där Roselli-Olsen år ensam spelare bakom vårt mål; Schira ska tackla honom men blir fintas och tacklar sarg i stället. Norrgutten erövrar puck och trots en massa lulespelare i närheten bryter han in och lyfter in 1-0 i närmaste krysset.

Ungefär så där har Lustans anfallsspel sett ut; Luleå ligger mer centralt och äger slottet i egen zon, släpper inte in Lustorna, men genom Gretzky-passen får Lustorna många chanser som dock inte resulterar. Enda målet när Roselli-Olsen helt bryter mönstretoch duktigt lyckas måla.

Luleå har andra chanser i form av att man dels lyckats komma i flera kontringar, har dessutom lagt 2-3 passningar bakom mål till spelare som Harju och Rajala någon meter framför för direktskott. Och till detta har Luleå något lättare att spela sig in i Lustans box, än Lustan i vår box.

Hyggligt jämn första period som Lustan leder med 1-0, eftersom Luleåspelaren inte lyckats utnyttja de lägen man fått, varav det allra bästa förstås var Rajalas friläge. Rajala försöker, men hans oförmåga att spela mot fysiska motståndare och hans självförtroende är inte högt just nu, vilket innebär att tyvärr bidrar han för närvarande inte mer än Bill Sweatt - vi talar om de två spelare som skulle ösa in mål och vinna matcherna åt oss.

Mycket bra inledning av Luleå alltså. Men Köplustan är just nu ett komplett hockeylag som är på sin absoluta topp.

Det mesta talar väl för att Lustan når final nu och möter de Apan kommer de nog att köra över Apan och vinna enkelt. När det gäller spelskicklighet kanske Apan när den fungerar kan vara lika bra, som Lustan, men Lustan är mycket snabbare och fysiskt rejält starkare. Blir det Läjkers som Lustan möter i final kan det bli mer osäkert vilket lag som vinner, eftersom Sam Hallam är så smart, men grejen är den att Lustan kört över Läjkers hela året...

Jag tror att det är de kommande svenska mästarna vi ser spela idag. Och tyvärr inte i röda tröjor.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Köplustans PP har kommit igång rejält och är otroligt svårt att försvara sig mot. De tar fram tre rejäla målchanser - i princip mål, vill jag säga - men Lassi räddar oss. Under avslutningen av PP kämpar Foppa av pucken av en Lusta vid vid blå och Luleå kontrar 2 mot 1. Foppa spelar fri den andre Luleåspelaren som är Fabbe, som dock får slå till en puck på högkant och den går strax vid sidan av målet, men JG plockar ändå.

Halva första perioden spelad och det är intensivt och spännande. Luleå kämpar på utomordentligt, men Lustan lyckas ofta ta sig in ändå. Många chanser inledningsvis, relativt jämnt fördelade förutom då att Lustan haft ett orättvist PP, då höjdhopparen valde att ta ut Grana vilket kändes som att "stämma i bäcken" och då valde han att ta en lulespelare men kunde lika gärna ha tagit en Lusta.

Shit! Pistol Pete Cehlarik spelar fri Harju en meter från målet och Harju träffar stolpen!

Köplustan har haft ett otal chanser redan i form av att Lustor bakom förlängningar spelar upp till Lustor i slottet som klappar till. Gretzkyspel, alltså. Farligt som fan, alltså, men än så länge har Lassi räddat eller spelare täckt i skottlinjen.

Starkt tryck med påhejninhg från publiken i Delfinen nu:-)

KOM IGEN NU, LULEÅ!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå är inledningsvis pigga! Det börjar bra, även om det inte är någon monsterstart.Men man-mot-man-spelet ser starkt ut. Monstertackling av Jaros på en anfallande Lusta där och publiken jublar. Och laget får fortsatt stimulans!

Och där kontrar Luleå 2 mot 1 och Wally lägger en underbar passning till Toni Rajala som blir helt fri med JG men lyckas inte sätta mål:-( Ojoj, Rajala sådana chanser måste du helt enkelt sätta...

Därefter två monstertacklingar av Emil på två lustor, följt av Lustakontring där Joel sätter puck i stolpe.

Sedan lite smågurgel efter blockering av JG och zebrorna väljer helt vidrigt att ta ut Grana som fan inte är värre än någon annan och dessutom inte gör något värt en utvisning. Jävla skit-höjdhoppare, ska du förstöra matchen idag?

PP för Lustan och de tar fram två jättechanser direkt men Lassi är fantastisk och räddar. 1.20 PP kvar.

En riktigt spännande och händelserik inledning!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ja, se på tusan! Lustan har dessutom fått tillbaka Niklas Lasu. Rogern har alltså hela laget tillbaka. Så det blir bara svårare och svårare för oss. Dessutom väljer de att fortsätta med JG i mål. En Luleåutbildad vakt mot en Luleåutbildad vakt för matchen i matchen. Inte så oväntat eftersom vi genom arvet från Myllys försett ett flertal SHL-lag med fina vakter. Men vi harskälv Den Nye Myllys - fantastiske Joel Lassi Lassinantti; seriens snabbaste vakt:-)

Nu är pucken släppt - NU KÖR VI!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: He he, det fick jag räkna med efter alla mina egna påhopp;-) Håller med dig om kaptensdiskussionen. Sanningen är ju den att vi - som haft sådana strålande kaptener i så många år - i år inte förfogade över någon spelare som kunde axla manteln.

Inför säsongen var läget det att landslagsjanne som tidigare fortsatte neka till uppdraget. Fabbe kunde kanske ha valts men man tog den mer meriterade Harju, som dock inte hade den framtoning och den vilja att på isen dra med sig medspelarna som behövts. Den mest kvalificerade var säkert Sigalet, men föll på den korta tiden med bara ett halvt år i laget. Och ett modernt alternativ i form av Wally föll på att ingen visste om han överhuvudtaget skulle komma tillbaka från Nordamerika för att lira med laget. En kreativ lösning med Lassi skulle ha varit intressant, men även där för trevlig och ung för att elda på de som behövde eld kanske.

Det ska sägas att Harju faktiskt utvecklats på sistone. Går in i man mot man-situationer som aldrig tidigare, tacklas t o m ibland och utnyttjar sin storlek för fysiskt spel. Idag är han en bättre kapten och pådrivare än han någonsin varit.

I efterhand kan man möjligen hävda att den som skulle ha varit riktigt j-a intressant att se med en kaptensbindel är Grana. Det hade varit spännande att se vad det hade betytt för Luleå:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
I allt detta har man ändå om nu sängen tar slut för oss ikväll en lång rad backar minnen med sig.

Jag undrar dock om inte det vackraste är från gårdagens match Läjkers-Apan. Jag talar om slutet av förlängningen. Apan har pucken i Läjkers zon då fläskberget får för sig att det är fin hockey att han kastar sig över Corey Murphy för att slita ned denne på isen; hockey a la fläskberget alltså.

Fläskberget får med sig Murphy ned på isen och en lång sekvens utspelar sig där Murphy försöker komma loss gång på gång för att komma upp och spela hockey. Det vill inte fläskberget som i form av en Michelingubben-liknande fläskbergshög vältrar sig över Murphy, sliter, drar, klöser och river som en kärring och håller Murphy kvar i en vidrig fläskbergsormgrop. Till slut lyckas Murphy ta sig loss, åker därifrån och deltar i spelet som under tiden gått ned till apzonen.

Då ska fläskberget göra detsamma, tänker han, men misslyckas skändligen. När han ska resa sig upp tumlar han omkull igen. Det kan inte vara lätt, så mycket fläsk som han bär på och dessutom har han ju i år gått omkull oräkneliga gånger i varje match: han var ju redan tidigare en usel skridskoåkare och denna säsong har han varit ännu sämre; ser ut som en blandning av Bambi och en fäslkbergs-Yoda på glatt is. Det hela upprepas gång på gång.

Till slut kommer fläskberget ändå upp och pustande och stånkande tar han sig till apbåset med den imponerande farten 1 km/tim, för att flämta ut och lätta på trycket i tarmen genom några ljudliga släpaningar. När han sent om sider anlänt, kan Apan släppa in en riktig hockeyspelare som skrinnar ned i apzonen för att bidra till försvaret men denne hinner bara fram för att upptäcka att Läkrarna, sedan pyttespelaren köpespelare Aho misslyckats att hålla sin gubbe, satt vinstmålet.

Verkligen en underbar filmsekvens när det värdelösa fläskberget självmant bidragit till Läjkersvinsten genom att vara just ett vältrande fläskbet. Efter förlusten vinkar fläskberget till den fåtaliga bortaklacken och förklarar att han "gör precis allt för att Apan ska vinna" (se bild nedan) :-)
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20160412_kl._17.57.06.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Intressant text du skriver om fiasko eller inte

För att göra en Sven Savage fast lite snällare så skulle man kunna säga så här!

Luleå Hockey kör 20års jubileum för ett guld. Och man har skaffat mer kapital än man någonsin haft, man skapar ett lag som har en sådan bred det sällan skådats i SHL och man går ut med att man ska ta en trippel med serievinst, SM vinnare samt vinna CHL och för att symbolisera det så bestiger man kebne på samma sätt som för 20 årsen men det räcker inte man bestiger ytterligare 2 toppar för att markera för alla vad som gäller. I media går man ut med att man sprayat guld färg i katakomberna i Coopen.

På papperet är det få lag (om något) som kan mäta sig med Luleå och man slutar 4 i serien och åker ut i semin i CHL.

Fiasko? kanske, men inte troligt

Vad är det som inte har fungerat? Laget? ledningen? helheten? Ödmjukhet?

kan det vara så att kontrakten från 14/15 hade lågt till medel låg lön jämfört med dom som kom till 15/16?

rätt typ av kapten? korta kontrakt med spelare som redan drömmer sig i väg till nästa ställe? ledning som inte talar samma språk?

Jag tror att Luleå har bara lite för bråttom, alltid sikta på guld men ha lite lägre profil utåt istället för den hajpen man hade i starten. Erat lag har en sån sjuk bred egentligen så ni borde ha kunnat spelat hem alltihop men papperet är en sak och verkligheten en annan och det tar tid att spela ihop ett lag och får ni bara behålla en stor del av laget nästa år samt städa bort lite spelare som inte håller måttet så kommer ni att vara ostoppbara nästa säsong.

Föreningen har inte gjort nåt fiasko, Skuthamn/Luleå damerna har gjort det förbannat bra och jag önskar själv att ske ska skaffa ett dam lag till riksserien vilket ligger helt rätt i tid, vafan det är 2016 där dom flest storklubbar borde ha ett damlag

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
KulaShaker: Ja, det är vidrigt. Ser att den misstänkte myglaren blockerats på planken för Pölsan, MooDoo och Timrå med fungerande moderatorer medan han fritt härjat både här och hos Apan. Naturligtvis lutar det mot att vinfyllot ligger bakom det hela eftersom han dels är län för att regga flera signaturer (vanligen dock i syfte att berömma sig själv för vidriga inlägg), dels är synnerligen engagerad i att fylla hockeyplanket med allt utom hockey.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Så lämnar vi Apan och går över till hockey.

Upplinjeringen har släppts av förbundet.

Luleå fortsätter utan Lagacé (attackerad och hjärnskada utan utvisning två gånger at Köplustan under semin) samt förstås utan Sweatt. Detta drabbar fr a tredje och fjärdelinorna, eftersom Mastomäki får gå in och centra 3an mellan Rajala och Sylvegård, medan Foppa centrar 4an mellan Fabbe och Hedman.

I Lustan finner vi att såväl Abbotten som Lars Johansson är tillbaka i spel. Luleåutbildade Johan Gustafsson har naturligtvis gjort en strålande insats under de 2,5 matcher han tagit den lustiga spaden - exempelvis har han >1% fler räddade skott än floppen markussålletsvensson, som helt sjukt utsågs för Honken Trophy i år, med motiveringen att han "stadigt utvecklats hos Apan" när sanningen är den att han alla år legat på 92% vilket är tämligen mediokert för ett lag som samtidigt överlägset vunnit serien hela tiden. Lustan har ju hävdat att Lasse Johansson kunde bli spelbar först till eventuell final, sedan han skadats när Lustabacken Lauridsen vräkte Hedman och sig själv att kollidera med Lasse Johansson. Medan jag själv ända från när det hände påstått att Lasse absolut inte är svårt skadad utan att det bara kan handla om ett blåmärke och att om det verkligen gällde kunde han ha spelat vilken match som helst. JG har alltså varit strålande men det är inte oväntat att Lustan nu slänger in Lasse, som toppar vaktligan i slutspelet med imponerande 94,69% räddningar, dvs >>3% bättre än kaosvakten sållet i Apmålet. Tydligen har Lustan målsättningen att vinna i Delfinen och sätter in allt de har. Mycket talar för att de lyckas, tyvärr.

Som zebror kastar förbundet in skandalzebran höjdhopparen - som dock brukar vara försiktigare att sänka Luleå i Delfinen än i Scandal-i-Analium, även om han inte drar sig för att visa ut Melart så fort han går på is och dessutom gärna gör det upprepade gånger - samtidigt som Lustan Lauridsen kommer undan med vad som helst. Höjdhopparen kompletteras av Rantala, som varit bästa zebran i serien, men som troligen känner sig skamsen för att han blåste av för tidigt för två dagar sedan och rånade Lustan på ett korrekt mål.

Jaja. Vi hoppas på att zebrorna håller sig lugna, inte blåser mycket, utan låter lagen avgöra.

Allt talar för att Lustan tar matchen och att vår säsong är över om drygt tre timmar samt att vårt hopp begränsas till att vi ska falla med flaggan i topp trots allt.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Är också intressant att konstatera att man ägnar sig åt lite suspekt försäljningsverksamhet. En del supportrar har tydligen inga som helst gränser ;-) %1743625

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Kollade upp Apsidan.

Vi, som varit med vet ju hur vinfyllot Ulf-Ture där skämde ut sig under föregående Slutspel: "...bitring, 10 miljoner spermier i analen, skallkrossning, munsbiten, undermänniskor..." ja, det är vidrigt förstås, på en hockeysida att behöva se sådan skit.

Efter att jag lagt upp vinalkisen Ulf-Tures prestationer har han hällt sig lite lugnare i år, men det hindrar inte att han fortsätter skämma ut sig.

Nu handlar det om Pölsan, som av kommunen fått 3,5 miljon årligen för arenanamnet Gavlerinken, med villkor att Pölsan skulle fortsätta och utvidga den fina ungdomsverksamhet man bedriver, som levererat ett imponerande antal stjärnor till NHL under senaste åren. Nu är det förstås lite komplicerat att korrekt räkna ihop hur klubben nyttjat pengarna, men att det kommer att inkludera fortsatt fint stöd för breddidrott bland ungdomar, damer och herrar inser ju alla.

Vin-fyllot Ulf-Ture däremot går till attacken och påstår att "barnen har drabbats!"

Det är pinsamt, t o m för att komma från ett vin-fyllo av den maligna typ som Ulf-Ture representerar.

Som jämförelse är läget detta. Apan tankar årligen hem >10 miljoner av Apkommunens kraftbolag och får dessutom ytterligare medel vilket innebär att Apan är det i särklass högst kommunaldopade laget i landet. Ändå räcker det inte. Nu har man lagt ned damlaget för att spara ett belopp motsvarande det man stack till en enda köpspelare under bordet för att vederbörande skulle överväga att skriva på för Apan. Kritiken är förstås stark, men Apan står fast och kräver, för att ge damerna chans att spela hockey igen, att de får ytterligare en ishall gratis av kommunen. Vidare är satsningen på kommunens egna pojkar i skymundan eftersom Apan konsekvent lurar talanger från andra delar av framför allt Västerbotten och Norrbotten till Aplaget. Kommunen är förstås hårt drabbad av denna ensidiga överföring av enorma medel rakt in i Apans klubbkassa; en klubbkassa som dessutom är mest välfylld i landet och årligen fylls på med >10 miljoner, som Apan inte ens behöver. Under tiden blöder kommunen och nu har man eliminerat alla kommunala julgranar för att ha råd att fortsätta dopa Apan - att julen försvinner i kommunen är symboliskt men föreställ er vad man dessutom har sparat in på när det gäller det kommunala ansvaret för barn, ungdomar och fr a åldringar...

Under tiden sitter det en vinalkoholist i Piteå och poserar som Apsupporter även om hans enda syfte är att snacka skit och hata mänskligheten, i detta exempel i form av Pölsans imponerande utveckling av egna hockeyspelare....
Uppladdat:

500x0-apbild_18.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Två timmar kvar nu till nedsläpp inför det som med stor sannolikhet blir sista matchen i Delfinen för den här säsongen. Hoppas verkligen att Luleå nu sluter upp mangrant och lyfter laget på samma sätt som man gjorde under förlängningen av matchen för fyra dagar sedan - en manifestation som gav laget extra styrka och som fick alla inklusive utomstående att rysa av att inse att just så här underbar kan hockey vara i den hetaste av landets hockeystäder på herr/damsidan numera.

Just nu auktioneras ut de tröjor som Luleå inledde första seriematchen i Delfinen för säsongen med; faktiskt mot Köplustan i omgång två, vilket blev förlust faktiskt och var inledningen till en brutal svit fram till omgång 18 innan Luleås lag började fungera.

Tröjorna är replikas, skriver man, men förstås riktiga matchtröjor burna under den nämnda matchen, men kopior av de tröjor som Luleå bar för 20 år sedan då vi vann Glud efter en oförglömlig final - den tuffaste som någonsin spelats - mot just Köplustan.

Jag tittade lite på tröjorna och slogs av hur många fantastiska spelare det gäller. T ex sådana som Pistol Pete Cehlarik Jonathanarna Grana Granström och Sigge Sigalet; spelare som ryktas inte spela i Luleå nästa säsong.

Detsamma gäller förstås Lukas "Linus" Wallmark, men det är lite förbryllande att hans tröja kan auktioneras ut som matchburen i hemmapremiären eftersom han då befann sig på andra sidan Atlanten för NHL-camp...

Men det finns flera häftiga namn på tröjorna: Ilari Melart, Anton Hedman, Fabbe, Harju samt vidare Mastomäki, Mikkelson, Lagacé, Sylvegård, Petrell, Ward, Själin och dessutom den minst utslitna som Bill Sweatt bar i hemmapremiären. Några har dessutom redan gått, således. Men den häftigaste av dem alla, #34 är fortfarande kvar...

Det slår mig att det finns faktiskt en imponerande samling namnkunniga spelare i detta Luleå Hockey. En uppsättning som skulle kunna bli legendarisk.

Kan de överraska oss i afton? Inför en jublande hemmapublik?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Så vi förbereder oss på att säsongen snart kan vara över för Luleå Hockey. Alla belackare utanför Norrbotten får då vatten på sin kvarn, Real Luleå som skulle vinna allt, målade väggarna i Gludfärg, gör fiasko....eller?

Tvärtom.

Luleå Hockeys damlag vann riksserien och vann SM, satte fantastiska publikrekord och lyfte damhockeyn i landet till en nivå där den tidigare inte varit inklusive att Luleå Hockey promoverade damerna lika starkt som herrarna och visade vägen till framtiden: det är ännu inte samma drag kring damhockeyn som herrhockeyn någonstans i världen men i Luleå ger vi båda lagen lika förutsättningar så långt det är möjligt och publiken och supporterklubben i Luleå samt Norrbotten (och i viss mån Västerbotten som hängt på draget kring damhockey i Luleå) har visat att det är möjligt! Dessutom har Luleå Hockey initierat att nu bildas en motsvarande sammanslutning kring damhockeyn som Hockeyligan för herrhockeyn i landet, för att ena och förstärka kampen för seriös nationell damhockeyorganisation med lika förutsättningar. Luleås initiativ och vilja att gå före kommer att få betydelse för alla andra klubbar, för att motverka den oordning som varit, där finallag får gå ut och skramla bössa för att resa till matcher eller där riksserielag fått finna att deras förening plötsligt lägger ned dem, för att föreningen ska kunna satsa motsvarande kostnad att under bordet smörja en köpspelare de vill ha till herrhockeyn, trots att föreningen samlar minst tio gånger så mycket årligen på ett sparkonto, faktiskt samma summa som de årligen får ett kommunalt dopingstöd för motsvarande summa, dvs 10 x kostnaden för damhockeyn.

Luleå Hockeys insatser för damhockeyn i Norrbotten och i landet innebär att säsongen för Luleå Hockey är en formidabel succé!

Herrhockeyn då?

Låt oss först rekapitulera vad vi uppnått.

Champions Hockey League
Luleå gavs orättvisa sportsliga förutsättningar. Som regerande mästare skulle vi förstås ha rankats som #1, precis som det görs för sparkbollens Champions League. I stället blev vi rankade #32 eller något sådant och följden blev att vi fick en fruktansvärt svår resa med tuffast tänkbara motstånd gång efter gång efter gång. Ändå lyckades vi ta oss vidare varje gång men föll till slut mot blivande suveräna Europamästarna Värsta Köplustan. Vi mötte Köplustan i ett läge när Köplustan var överlägset starkast av lagen i Elitserien SHL i höstas men ändå kämpade väl och det var först efter straffläggning efter två matcher och förlängning som vi föll. Lustan blev alltså Europamästare, men det i särklass svåraste motståndet för Lustan på vägen tid var när de mötte dåvarande regerande Europamästarna Luleå Hockey. Alla, som begriper saker, begriper att Luleå Hockey i princip var näst bäst i Europamästerskapet, men att vi inte nådde final som följd av ett administrativt misslyckande för CHL-organisationen som innebar att vi fick en sportsligt extremt orättvis ranking och resa i turneringen.

Knappast ett fiasko, eller?

Elitserien SHL
Med så många nya spelare, som dessutom inte bara var att plocka in för en förutbestämd enkel position, utan ett lag som måste utveckla en för alla förändrad ny spelidé var det självklart att det skulle ta tid. Dessutom hade all uppmärksamhet om Luleås satsning inneburit att det inte fanns något lag som alla så gärna ville slå, inget lag vars motståndare kraftsamlade sig så väldigt när de skulle möta som Luleå Hockey.

Det innebar att det blev en mycket svår resa inledningsvis och Luleå förlorade många matcher. 18 omgångar in på säsongen låg vi på plats 11, och det pekade mot att vi var på väg ned till kvalplats.

Hur skulle andra lag ha hanterat sådant? Ja, det behöver vi knappast spekulera om eftersom vi vet, med erfarenhet av hur det sett ut för lag efter lag i liknande sits, och hur klubbarna hanterat det varje år. Tränare har sparkats! Spelare har sparkats! Nya och riktigt dyra spelare har inköpts! Det har skett överallt där klubbar hamnat i liknande läge. Och media ansatte Luleå för ett hårt tryck: Sparka tränaren! Sparka spelarna! Köp, köp och köp!

Men vad gjorde Luleå? Ledningen med Osten, Fagervall och spelarna gick till botten av problemen och löste dem. Osten själv djupintervjuare varenda spelare, tränare och övriga inblandade gång efter gång. Man analyserade allas bedömningar och kom fram till en väg till framgång och genomförde den!

Från detta bottenläge ändrades allt från och med seriens omgång 19. Om man sätter ihop en serietabell baserad på de 34 omgångarna 19-52 finner man att det lag som tagit flest poäng är...Luleå Hockey! I sluttabellen klättrade Luleå hela vägen upp till plats 3, även om man i slutminuterna av serien tappade till plats 4 då en framrusande Pung passerade, därtill hjälpta av att lag som Malmö och Apan lade sig under slutomgångarna. Men Luleå tog sig upp till en fin slutplacering.

Knappast ett fiasko, eller?

SM-slutspelet
Luleå drabbas av oflyt och konsekvens av att Apan och Malmö lägger sig i slutet av serien och får en mycket svår resa. I kvartsfinal ställs vi mot svårast tänkbara motstånd; Warulfven, som under säsongen opassat Luleå rejält och slagit oss i varje match. Men Luleå gör en utmärkt kvart och vinner imponerande med 4-1 mot starka Warulfven, som var det lag som inför säsongen av de flesta tippades bli mästare.

Därefter fortsatt oflyt genom att vi får Köplustan i semifinal. Det finns inget lag i serien som senaste året, när de varit på topp, kunnat köra över Luleå på det sätt som Köplustan gjort. I perioder och delar av matcher har vi varit fullständigt chanslösa mot det samspelta Köplustan som under flera år utvecklats till en formidabel motståndare, en som Luleå krossats av spelmässigt.

Och i semifinalen lyckas Köplustan upprepa det igen. Men trots allt lyckas vi mobilisera oss så pass att vi ändå vunnit våra hemmamatcher. Nu senast tog vi oss dessutom samman så pass att vi nere i Göteborg nådde förlängning, och även om vi då var kraftigt utspelade hade vi ändå en chans att stjäla den matchen, men misslyckades då Micflikier i bra läge lade skottet i kryssribban fast han hade en relativt stor öppning där i övre vänstra målet och JG hann inte reagera alls. Så nära var vi att ta en bortamatch och ta ledningen i matchserien. I stället förlorade vi och nu, i matchläget 2-3, måste vi vinna två matcher i rad, annars är säsongen över. Det mesta pekar förstås på att vi inte lyckas och risken är stor att vi redan ikväll, hemma i Delfinen, inte lyckas upprepa bedrifterna hittills att vinna hemma. Kanske blir vi ikväll utslagna, men faller bara med 2-4 och, anser jag, går under ytan med flaggan i topp.

Knappast ett fiasko, eller?

Om det nu slutar så här; varför har Luleå inte vunnit på herrsidan? Var det genom dålig ledning och planering? Ska vi skälla på de ansvariga?

Nej.

Framför allt ska Luleå hyllas för att man var kalla och gjorde allt rätt när läget under hösten var prekärt och man var hårt pressade av oss supportrar och av media.

Hade Luleå valt att - som andra lag t ex HV och Warulfven - när de varit pressade senaste åren, slängt upp fem millar ytterligare för att köpa in jättedyra spetsspelare kunde det ha gått vägen. Hade Luleå skitit i damhockeyn och lagt pengarna på herrhockeyn kunde det ha gått vägen. Men ledningen valde att satsa på damerna och valde att fullfölja sin strategi och det kunde definitivt ha hållit.

Men vi har drabbats av förutsebart oflyt. Inledningsvis under hösten var Lassi skadad och kunde inte prestera på Lassinivå. Till slut fick han ge upp, opereras, och först efter post-operativ konvalescens komma tillbaka. När han väl var åter, har han varit seriens klart bäste vakt. Men problemen under hösten innebar förstås att många poäng som han kunde ha stulit till oss gick förlorade. Annars kunde vi mycket väl ha tagit åtminstone andraplatsen.

Bill Sweatt gick sönder. Under hela karriären oskadad, drabbades han plötsligt av en av de värsta skador man kan tänka sig. Han kunde bara spela ett fåtal matcher och under många av dessa var han oklart skadad och kunde inte prestera. Bill hade ju kapacitet och var tänkt att bli en strålande matchvinnare för oss; en poäng- och målspruta som skulle bli vårt farligaste vapen framåt. Av det blev det ingenting alls och orsaken är inget annat än otur.

Att Sweatt försvann innebar inte bara att vi förlorade en toppspelare. Sweatt var också planerad att ingå i en farlig förstalina - som han tidigare gjort med bravur, ingått i linor som tävlat att vara seriens mest framgångsrika - och med honom borta har det inte varit möjligt att ta fram ett sådant vapen som en grym förstalina, ett verktyg med vilket de flesta klubbar baserar vinster på. Frånvaron av Sweatt har inneburit att många andra spelare inte kunnat utnyttjas och nå den nivå de annars kunnat. Det har varit svårt att få ihop fyra välfungerande linor och andra potentiella matchvinnare som Rajala har fått spela i omgivningar där de inte fått det messpel och de möjligheter de annars fått.

Oflytet med skadorna, fr a på Lassi under hösten samt Sweatt under hela året, har inneburit att Luleå inte kunnat nå den fulla potential vi gick in i säsongen med. Utan dessa två oturliga Jobbposter kunde det mycket väl ha gått hela vägen i såväl CHL, som SHL och i slutspelet om SM. Trots detta oflyt har vi lyckats nå stora framgångar i allt vi ställt upp i, och man kan inte annat än att hylla laget och ledningen för dessa framgångar.

Om vi nu skulle försvinna genom en förlust ikväll så har vi ändå gjort en utomordentlig säsong med våra fina damlag och herrlag och kan känna oss stolta för att ha lyft hockeyn och hockeyintresset i landet till denna nivå.

Knappast ett fiasko.

!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Känns som att säsongen börjar rinna ut och att det igen-kligen är bara tack vare Lassi vi fortfarande är kvar.

Senast fick vi genom Lassi en skänk från ovan i form av en förlängning i Göttlaburrrg. Med råflyt kunde vi förstås ha vunnit en förlängning - och Micflikiers skott i kryssribban var ju bara centimeter från att sitta - och då hade vi haft 3-2 i matcher nu med två matcher kvar.

Men det gick inte. Allvarligt talat var vi helt utspelade i förlängningen.

Nu är det i stället läget 2-3 i matcher, och vi är bara en förlust från att vara borta. Med tanke på hur spelet utvecklats match efter match är det hög risk för att Lustan snor finalplatsen redan nu efter att vinna semifinalernas första bortavinst.

Efter senaste förlängningen i Luleå hoppas man förstås att publiken ska komma lika talrik och ljudligt som då. Det skulle kunna lyfta oss, men blir det så? Tveksamt. Vi får se.

Just nu skulle jag taxera chanserna för finalspel:

49% Lustan-Läjkers
49% Lustan-Apan
1% Luleå-Läjkers
1% Apan-Luleå

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: Håller med du. Det vore förstås drömmen att få piska Apa i final, men sportsligt sett vill man ju att det mer kvalificerade hockeylaget - svenska mästarna Läjkers - ska ta den platsen.

Nu vet vi ju att tyvärr har Luleå haft oflytet att den vinstlina vi skulle bygga skadats bort och snabb-Lustan synes plocka bort oss, om inte i morgon så senast på torsdag i Scandal-i-Analium.

Nå. Som i slutet av Gone by the wind, O'Hara med Taras röda jord mellan fingrarna. I think about that tomorrow;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Läjkrarna spelar helt ut Apan länge i förlängningen utan att avgöra, 9-0 i skott eller något sådant och det slutar med en blockering av markussålletsvensson som då också får lätt kroppskontakt med en apkompis, varpå Aporna börjar slås med närmaste Läjk och sållet själv kastar av sig hjälmen åker iväg, simulerar skadad och så vidare. Apan lurar fram ett avbrott flera minuter och hinner vila upp sig, får Läjkers ut rytm.

Sedan har vi ett gäng minuter med lite blandade chanser. Men efter c:a 15 minuter är det ett läge då pucken är nere bakom Läjkers zon där fläskberget kastar sig över Corey Murphy, sliter omkull denne, och det blir en brottningsmatch där de båda sliter omkull varandra gång på gång. Men det slutar med att fläskberget ligger ned och knappt orkar ta sig upp, medan Murhpy lämnar området i fart och följer Läjkers övriga lag som går till motangrepp. Känns illustrativt där, Läjkers kämpar ned Apan vars kapten ful/fuskspelar men har ingenting för det och blir kvar som en stort fläskberg på isen, uträknad och utskämd.

Läjkers går till motattack och deras spelare har varit inne 1.5 minut, är helt slut, men visar vilja. Ville Leijno håller starkt lille pyttebacken Sebastian Aho ifrån sig trots Ahos våldsamma försök att attackera och så fortsätter det: 1-2 småttingar är våldsamt på varje Läjk, men respektive Läjk vill mer och kan mer och behåller puck i Apzon, spelar till en ytterligare Läjk och till slut får Läjken Linus Fröberg pucken i slottet och pangar in vinnande 4-3 på markussålletsvensson.

Läjkrarna vinner skotten med 44-18 idag men får kämpa ihjäl sig för att vinna, inklusive kvitteringen vid 59.59 och övergripande får man väl säga att Apans "genidrag" för att ha nått så långt består av de upprepade rapningarna av Torpet till dess att de skadat honom för säsongen och fick in sin egen ex-apa Stefan Steen med Länkarnas spade så att de med förkrossande kunskap om vederbörandes svaga sidor kunnat måla trots att de knappt haft några skott.

Apan har ju haft gratisresor ofta till SM-finaler i många år nu, eftersom de i slutspelet dels fått möta lag som i serien inte kvalificerat sig för slutspel, igen-kligen, dels haft flytet att de farligaste motståndarna slagit ut varandra. För två år sedan skulle de med all säkerhet ha torskat mot Läjkrarna men hade flytet att bråk-ullven tog bort Läjkers varpå Apan bekvämat kunde hämta vinsten mot Ulfven. För ett år sedan kom de inte undan utan fick stryk i finalen av Läjkers. Nu i år "tog de bort Torpet som sänkte Apan i finalen fjol" och därigenom har de varit nära att ta Läjkers. Men Läjkers har så mycket kvalitet och vilja att nu är det framme vid en sjunde och avgörande på onsdag. Kan Apan stå emot nu, kan de vinna eftersom de har fixat en "egen" vakt i Läjkers mål? Eller är det kört och hegemonien i topp går mot sitt slut efter fem SM-finaler i rad?

Hur starka är Apan offensivt i år? Hur många skott på mål uppnår de per match?

Inledningsvis var det lekstuga mot HV men om vi tar det från sista matchen i kvarten:

2016-03-22
HV 71 - Skellefteå AIK 0 - 1 (0-1, 0-0, 0-0)
13 skott på mål av Apan

2016-04-01
Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC 2 - 0 (0-0, 2-0, 0-0)
17 skott på mål av Apan

2016-04-03
Växjö Lakers HC - Skellefteå AIK 3 - 2 (2-2, 0-0, 0-0, 1-0)
14 skott på mål av Apan

2016-04-05
Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC 2 - 0 (1-0, 0-0, 1-0)
31 skott på mål av Apan

2016-04-07
Växjö Lakers HC - Skellefteå AIK 2 - 1 (0-1, 2-0, 0-0)
26 skott på mål av Apan

2016-04-09
Skellefteå AIK - Växjö Lakers HC 5 - 3 (0-1, 1-2, 4-0)
31 skott på mål av Apan

2016-04-11
Växjö Lakers HC - Skellefteå AIK 4 - 3 (0-1, 1-2, 2-0, 1-0)
18 skott på mål av Apn

Hmm. Apan brukar ju skryta om att de "sköljer över" motståndarna med sin "positiva anfallshockey". Jag söker, men hittar den inte - det ju snarare ut som att de misslyckas med den de flesta matcher, som om de vore sönderlästa av kompetent motstånd.

Man börjar förstå varför de kände sig tvungna att "ta bort" Torpet som spöade dem i fjol. Men med fläskberget i en kollapsad hög uppe i Läjkzonen, medan spelet pågår i apzon...det känns som att tiden kanske håller på att rinna ifrån en trött apa?
Uppladdat:

500x0-apbild_17.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Såg förresten en lite rolig bild jag väl slänger upp här. Avdelning: Skamlöst kopierat :)
Uppladdat:

500x0-fake.jpg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Länge sedan jag såg en så välförtjänt seger som den ikväll. De där hockeygudarna som snedfyllan från Piteå surrar om kanske finns ändå :) Skeå bjuder på den helt klart tråkigaste hockeyn bland semifinallagen. Inte för att Luleå direkt glänst på den avdelningen heller men vi tacklas iaf och skapar känslor i matchserien. Inte som Skeås inköpta legoknektar som bär laget och en gnetarmé av småpojkar som inte skapar några känslor när de bara gnäller på domarna och står och crosscheckar efter varje avblåsning. Hockey ska vara känslor och det spelar Skeå helt utan avsaknad av, räknar inte deras kärringgnäll efter avblåsning som känslor som är varken roliga eller hör hemma inom hockeyn.
Nästan så jag börjar hoppas på att Växjö når final istället då de spelar en klart roligare hockey att se på. Detta trots att jag gärna skulle se Luleå få chans till revansch mot Skeå i en eventuell final.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hm , jag hade tänkt se matchen men har jobbat sen tidigt i morse/natt, så jag fick sova lite. Har dock sett tredje perioden. Apan hade 1-3 ledning, men Läjkers hann ikapp genom att kvittera på volley med en sekund kvar av säsongen, vid 59.59.

Var lite trist försvarsspel av Apan som stod med fem spelare på blå hela perioden. Och Läjkers försökte åka in med puck, lite konstigt att de inte dumpade förbi bisvärmen efter blå, för att sedan med hastighet sätta press på de små apbackarna. Så gjorde man inte och därför rann mer eller mindre hela perioden ut. Men Läjkrarna lyckades alltså ändå hinna ikapp.

Lyssnar på kommentarerna från matchen vi sett och de tidigare två perioderna. Tydligen 31-15 i skott så Läjkers har tydligen haft matchen, men Apan har ju "smart" och ostraffat genom upprepade ramaningar av Torpet lyckats ordna så att Läjkers varit tvungna att spela med ex-apan Stefan Steen i mål, en vakt vars svagheter Apan känner fullständigt, och tydligen är det på Steens svaga platser man satt målen.

Påminner om kapten fläskberget Hollywoods programförklaring "Jag är beredd att göra PRECIS allt för att Apan ska vinna" vilket vi fått tydligt exemplifierat i denna semi...

Nu förlängning alltså. Spännande förstås - antingen får Apan in avgörande 3-4 genom ett skott på den plats de vet att Steen har svårt att skydda och då är Läjkers säsong över, medan Apan är klar för sin sjätte final i rad - eller så avgör Läjkers varpå det står 3-3 i matcher och helt avgörande i Apschtaan i övermorgon!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mike.F: Grattis till segern. Tyvärr känns det som att matchserien avgjordes ikväll. Helt sjukt det ens blev förlängning med tanke på matchbilden, men vi hade trots allt chansen att kamma hem segern. Även fast Luleå gjorde en riktigt blek första och mediokra efterföljande perioder så bör det nämnas att Frölundas fart är helt outstanding i SHL. Håller ni uppe den farten i resten av slutspelet kommer inget lag kunna stoppa er.
Hoppas vi kan ge er ett bättre motstånd spelmässigt i de TVÅ nästföljande vinstmatcherna för Luleå ;)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Någon kanske undrar vad vinfyllot Ulf-Ture tänker om hockey en dag som denna, då Apan har spelledigt. Ni behöver inte undra mer! Här kommer en ordagrann sammanställning över vad vinfyllot Ulf-Ture lade in på Apsidan under april 2015 när Apan spelade semifinal och final om SM i hockey. Vältaligt, elegant uttryckt, sportsligt och signalerande en helt otrolig hockeykompetens, med anor. Håll till godo:

"skitklicken smakar gott 10 miljoner spermier i tvåan Knip igen åderpåleslukaren ditt hjon. dessa låtsassvenskar DIN LILLA BUTTHOLE SURFER! flens-Osten rumpnisse håll käften. knip igen åderpåleslukaren din lilla fittgubbe 10 miljoner spermier i ditt anus jävla vindflöjel den mumsiga skitklicken Lövensvinets bete sig som ett psyko Rättshaverist misundsamma avundsjuka inlägg förlorarnas hörna mumsbiten kräkas mumsiga skitklicken hjärndödaste laget sitta där och käka sina antideppare itegrann med skitklicken där skitklickar är mums fillibabba skitklicken till en helt ny nivå bo i ett fismoln definitivt det ondaste Mumsbiten Psykot snyftas drama queen skvallerbytta Fjant. hur avskyvärd själva akten var patetisk lögnaktig liten fjant missbruk av antideppsmediciner helt enkelt är för trög dina vantolkningar korkade slutsatser homofobstruten eytt hjon inte har koll på någonting psykot du är en riktig nolla generalmongot mongot maniska hjonet mumsbiten himself mutat blindstyremongo hata och håna och förfölja den där fjanten trycka in en målvaktsklubba rätt in i tvåan på sig själv hjonen Avundsjukan det går i byxan för honom Den mörka sidan mammondyrkarna, Saurons trupper. Flens-Osten osportslig jubelidiot trög i huvet Dummar du dig drama queen psykot avundsjuk missundsam jävlig typ Mammondyrkare. rättshaveristbeteende en massa orcher rumpnissen fullblodsmongot Dramaqueenkärring dunka sarg ut osportslig och hjärndöd mammon orchfans (samt rumpnissar) muppar tjuvnyp, överfall, fult spel, bentackling, skallkrossning, osportslighet genomruttna och genomonda den onda sidan av kraften psykotiska alster fullblodsmongot köper horor multipel psykisk sjukdom jävla bonnröta skrika rasisti ska tillmälen mammon "döda fiskögon riskpuckot flens-Osten sparka av en artär krossa pungkolorna yxhugga folk Lövensvinet 10 000 tecken med hatinlägg skvallrar och snyftar psykot någonting innanför pannbenet psykopatiskt fullblodsmongo det tråkigaste och ondaste laget alla kategorier förlöjliga Hjonet medioker rättshaverist sjukligt snedvriden självbild ältas och ältas maniska lögnaktiga attacker psykoinlägg psykotiska hyllningar rättshaveristernas förlorarförening skvallerbytta och snyft snyft hur dumma alla var inköpta gnuggarna argutdunkarmedleyt tråkigt defensivt råttigt gnetlag rättshaverister utan moraliskt kompass en sådan ond klubb gnuggare från Qatars andrahanssortering förhäxade av den mörka sidan av kraften Flens-Osten Sargutdunkarmedley och 0-0-dyrkan skada klubben med sin onda aura härjade hihihihi! Rumpnisse mammondyrkande köpelag åker ni på storsmisk extremt osportsligt och ohederligt gäng slutspelsklonrobotlir icke-orch skamgränsen rättshaverister vilket jävla psyko hjärndöda missundsamma restan av orcherna fullblodspsykopaten Klara psykopatiska drag narcistiska drag nte är helt frisk den mest hjärndöda jubelidiot skrev dittan och dattan mål att jävlas skvallerkärring ögontjänare Fullblodsmongot snyft snyft vad synd det är leta upp och döda någon patetiska attacker skrattretande försök gungandes med tvångströjan psykot obeväpnad dvärg hålla sig för skratt tandlös Såna där borde rensas bort Riktiga mammondyrkare avundsjuka och misundsamma det förbannade sargutdunkarmedleyt och 0-0-dyrkan stressat,illa och missunsamt sarkastiskt soporna totalt hjärndöde hybris herr mumsbit Grattis mumsbites MUMSBIT! din kund! hihihihi! herr mumsbit mumsbitens kärleksmottagning Puss och kram Jag står på alla fyra och har bitring i mun hihihihi Fullkroppsmassage Sargutdunkarmedley Skallkrossning"
Uppladdat:

500x0-apbild_16.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mike.F:
Grattis Frölunda goa gubbar.
Rättvis seger i matchen och en seger för ishockeyn i stort.

Man blir glad!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mike.F: Grattis! Otroligt överraskande efter första perioden att det faktiskt blev match av det hela, men bästa laget vann idag och det är bara att acceptera!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Go seger! ny match på tisdag då hoppas jag på 1:a bortasegern😤 onödigt jämt men det är hockey det!

Mike.F

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fy satan.

Köplustan vinner med 3-2.

Innan dess hade Lustan Sundqvist haft en puck som slickade mållinje-stolpe, men ännu bättre hade Luleås Micflikier som från två meter kläppåar in en puck i krysset, men det blir krisstolpe, där han har en lucka för en sparkboll och JG hinner inte reagera.

Men för övrigt var det bara Lustan i förlängningen. Man mot man kämpade Luleå på bra men det var bara i vår zon det hela pågick och Luleås "framåt" bestod av lobbar, sargut, chippar eller icing, där Lustan fick hämta i lugn och ro och vanligen en Lusta utan problem driva in pucken från egen zon hela vägen in i vår under kontroll.

Och till slut kom så ett pass bakifrån till Lustan Crabb två meter från mål som klipper till direkt och pucken går in.

Jafyfan.

Detta var nog vår chans att ta en match i Scandal-i-Analium. Nära men ändå så långt ifrån nu när det är över. Fagervall klämmer av två nånschtansch i eftermatchenintervjun...

Bara att bryta ihop. Och komma igen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Tyvärr lika platt och vekt agerande som i första perioden.
För många som inte gör sitt jobb, Petrell tillhör nog de spelare som varit sämst investerade kronor/minut i hela elitserien/shls historia någonsin.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Petrell med en ännu bedrövlig insats.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Trist... bara ladda om för nästa match

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lindberg Råkkar: Jo. Frågan är vad Luleå ska göra nu?

Börja försiktigt och hoppas stå emot med hjälp av Lassi för att få chans och utnyttja den?

Nej. Det har vi gjort under alla sex förlängningar, innan i förrgår, mot Lustan under 1,5 år och det har gått åt helvete varje gång.

Jag hoppas att i denna paus har Fagervall på storbildskärm kört den förlängning vi spelade i delfinen senast för att få spelarna i stämning.

In och kör över Lustan nu bara!

Fagervall intervjuas inför förlängningen och....Hurra! Inte ett jävla nånschtansch någonstans!

Det här lovar gott!

NU KÖR VI!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Sjukt spännande, jag tror ni fixar det i sudden kan allt hända!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Gäller våga och det långa bytet kan hjälpa eller stjälpa i såna här situationer.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tre perioder spelade och ställningen 2-2, Det blir förlängning för andra matchen i rad!

Förra året hade Luleå greppet på Lustan med ledning 3-1 i matcher, varpå Lustan vann två matcher i förlängning.

I år har Lustan haft greppet spelmässigt mot Luleå men för två dar sedan vann vi en förlängning och nu är det förlängning igen.

Om vi ska gå till final måste vi vinna en match i Scandal-i-Analium och nu, med förlängning, har vi den chans vi behöver och måste ta.

Kan vi göra det?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
48 sekunder kvar...2-2..........................

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
2,21 kvar. 2-2. Ojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojojoj....

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
2.41 MINUTER KVAR! Inget "klockanglapparfestårru" nu, tack!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fem minuter kvar nu. Vilken rysare!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tio minuter kvar. Som spelet varit under tredje perioden känns det som att det kan sluta i vilken riktning som helst.

Publiken i Scandal-i-analium är helt galna och nu skriker de på exakt vad som helst för att kräva Luleåutvisningar trots att inga fel blir begångna.

NU ÄR DET MATCH!

Hur kunde detta ske?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
pjåtor: Yep, Granis hos er, Grana hos oss. En underbar spelare med 22 sådana skulle ett lag vara oövervinneligt.

Nu påstås dessutom att Grana är klara för er igen från nästa säsong, men till skillnad från andra som redan skrivit på för nya lag kämpar han djuret för Luleå och är helt underbar.

Granis är, med sina kämpatakter, naturligtvis älskad bland supportrarna och - om det nu är korrekt att han skrivit på för er - är jag övertygad om att när han kommer upp till Delfinen med Pölsan första gången i höst kommer han att få varma applåder av hemmapubliken:-)

« · 1744687 · »