Realisten: Detta kommer inte bli någon förlängning ska du se för Warulfen ser lagom möra ut och sega i buggarna då vi har malt på dem snart i 5 matcher i finalen, Det kommer komma ngt mål till för Luleå och vi kommer gå in och ta tag i skiten i 3:e och visa vart skåpet står!
{6908}: Håller med. Nere i Warfulfvslyan har de varit helt överlägsna under slutspelet men i förra matchen efter första perioden och 2-0 växte Luleå som lag och Ulfven hade svårt att hänga med sista två perioderna (men hade flyt tog sudd). Och så har det fortsatt första perioden idag och i den nyss spelade andra perioden orkade inte Ulfven hänga med längre och Luleå tog komplett över.
KÄnns alltså som att nu har Luleå koll på vad lagen kan komma med och alla spelare går 100% och då hinner Ulfven inte med alls.
Med det sagt är det dock bara 1-0 - medan det efter chanserna borde kunnat vara en mycket större ledning.
Och bara 1-0. En warulfvsvändning så kan deras skickliga spetsar kvittera och då vete fan hur det slutar.
Zappaholic: Ja du så här har det varit genomgående i finalen varje Luleå spelare har minst en truck på släp hela tiden så man inte kan komma oss, Domarna blundar mer och mer då man måste börja städa bort hakningarna!
Realisten: Om jag säger att Warulfen ser slut ut i buggarna och vad säger du då??? För tendensen fanns där redan förra matchen i slutet att Warulfen inte riktigt hade trycket i buggarna efter man testade skölja över Luleå!
Realisten: Ju längre matchen gå ju mer energi tapp har Warulfen det ser man klart gäller bara ha koll hemåt, Detta kommer vi ta vad det lider iom vi ligger på rulle OCH DÄR KOM HONK HONK HONK IF YOU LIKE OUR HONKA 1-0
Luleå har kört på med energi och ägt mest pucken, medan Ulfven varit mer försiktiga. 9-3 i skott för Luleå, vilket inte imponerar när vi haft 4 min PP mot 0 för Ulfven.
Men sammantaget bara några få halvchanser och rätt lika för båda lagen även om det var lite fler för Luleå speciellt av Limpans lina.
Men 0-0. Sedan första period är avspelad. Missräkning för Luleå, framgång för Warulfven.
Tycker också att vi har minus genom 2 resultatlösa PP, eftersom vi har två zebror med fallenhet för kompensationer. T ex senaste dubbelutvisningen skulle nog endast Rydahl ut för att ha slitit hjälmen av Tyrre efteråt ha crosscheckat honom. Medan Tyrre borde inte ha åkt, men fick nog betala för utvisningen på förste warulfven för slag på klubba.
Lassis bur är flyttad några decimeter, publiken och spelarna ropar, men zebrorna har det inte så lätt att hänga med, tar 20 sekunder att fatta för dem.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?