Äntligen hemmamatch igen. Var ett tag sedan nu. Väldigt synd att vi inte lyckades plocka med oss alla poängen i gårdagens match. Men det är bara ta nya tag mot BIF imorrn. Nu tycker jag det är dags att ta våran första vinst mot dom den här säsongen, och jag tror även att vi gör det. Fabbe gör minst ett mål imorgon, han gjort det till tradition att spela bra just emot Gevalia.
Dysso: Han är nog knappast någons favorit. Man vet att en domare är impopulär när det elakaste en klack kan komma på att skandera till en annan domare är "Du är sämre än Lärking, ja du är sämre än Lärking"....
Tror aldrig jag skrikit något elakare än "Domarn är dum, jättedum!". ;)
"Sämre än Lärking" skanderade Linköpingsklacken under en match mot Timrå förra säsongen. Minns jag inte fel var domaren som utattes för detta Rådbjer, av alla. Märkligt nog.
Nej, jag utövar inte självcensur i matchsituationer. Eller .. Hm, nåja, mindre än här iallafall.
Alla kan ha en dålig dag, antar att det betyder att Lärking kan ha en bra dag. LHF kanske har tur imorgon och träffar honom när han vaknat på rätt sida. Förövrigt skulle jag inte lyssna så mycket på vad Linköpingsklacken skanderar.
Dysso: Min självcensur brukar följa automatiskt eftersom jag i upprört tillstånd sällan får ur mig mer än gutturala läten av "huagahöööhngh-karaktär.
Blev bjuden på den matchen och fick därför också finna mig i att stå bredvid LHC-klacken mitt i bland LHC-are. Min lilla våg (eller skvalp kanske är en bättre benämning när det rör sig om endast en person) vid Timråmål föranledde fientliga reaktioner, kanske inte den strategiskt bästa platsen för dylika övningar. "Bonnjävel" väste de till mig. "Förlorare" muttrade jag tillbaka (fast inte så högt). Mycket riktigt vann vi också den matchen.:)
lizzard: Lärking är en jäkligt ojämn dommare för tillfället, Känns som om han borde få dömma lite mer i Hockeyallsvenskan ett tag så han kommer upp i varv!
Christer Lärking en riktig skitdomare,men förhoppningsvis ska de inte påverka för mycke av kvällens match. Sorry alla Luleåfans... Brynäs vinner på straffar med 3-2,Målskyttar: Nicklas Danielsson,Nylander och Lind avgör straffläggningen.
65Selander: Jag tycker det känns rätt länge sen ni vann mot oss här i lule? Det ska bli en intressant match i alla fall. Det känns som lite av "upp till bevis" för båda gängen. Vi har i alla fall inte råd att förlora, efter den här matchen har vi tre raka borta och våra bortapoäng har inte direkt haglat in om man säger så... Förlust och vi kommer att vara nere i det absoluta kvalträsket om några omgångar.
Albert Hall: Åtminstone förra och säsongen innan den hade Brynäs svårt mot oss, både borta och hemma. Denna säsong har ju BIF vunnit bägge möterna, men då har ju båda två spelats i Gävle.
Tror att killarna är väldigt taggade ikväll och kedjan med #8,#24 och "23 ska bli väldigt rolig att se.Dom verkar trivas bra tillsammans.
Senast Brynäs vann i Luleå var den 31 Oktober år 2000 då dom vann med 3-0. Sedan dess har det blivit 6-2, 4-1, 6-2, 5-1, 2-1, 5-2 och 5-2 till Luleå alltså 7 raka segrar.
65Selander: Har du sån? Heder alltså. Har förstått att du har för vana att supa ner oskyldiga motståndarsupportrar och sedan fotografera dem i komprometterande situationer, typ i Brynäströjor...;)
Chief: Antar att han får fara runt som en skållad råtta och fotografera allehanda motståndarsupportrar i BIF-matchtröja för att motverka den uppenbara identitetskris hos Brynässupportrarna som bilden på Westerlind i MoDo-tröja har medfört ;)
Chief: Jomenvisst, tydligen måste vi ju vara världsfenomenaljättehemskast eftersom det verkar gå så bra att använda oss som syndabockar till det mesta :)
Dags för en ny sexpoängsmatch imorgon mot Leksand. Hoppas att någon av dom skadade/sjuka spelarna kan spela i alla fall. Det skulle vara otroligt skönt med 3 poäng för då är vi hela 7 poäng före Leksand.
Rönnqvist medverkan imorgon är visst ytterst tveksamt, dessutom stannar Brabenec mest troligt hemma pga familjeskäl. Nordqvist också osäker. Låter som vi åter igen får avvara massa spelare mot Brynäs.
65Selander: När ni besökte oss senast hade vi fem spelare borta före match, och bara några minuter in på den var Skuggan tvungen att avbryta, han har varit skadad sedan dess. Skador har varit vårat stora problem iår, har aldrig spelat med ordinarie lag.
Portello: Då kanske ni vet hur Brynäs har haft det dom senaste åren! ;-) försti år vi låg på topp förutom Petré vid start, men han är nu tillbaka och ev skadad i kväll igen
65Selander: Nu är det ju inte så att det ärförsta säsongen vi är skadedrabbade ,men i år har det varit extremt mycket skador. Dessutom tror jag ingen annan ES-klubb har haft lika många spelare som har blivit hockeyinvalider som Luleå. Inte de senaste åren ivarjefall.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men det är bara ta nya tag mot BIF imorrn.
Nu tycker jag det är dags att ta våran första vinst mot dom den här säsongen, och jag tror även att vi gör det.
Fabbe gör minst ett mål imorgon, han gjort det till tradition att spela bra just emot Gevalia.