alfnisse: Fyfan så tragisk tillställning, Modo är verkligen dåliga och spelar extremt passivt och utan intensitet. Man får inte uppträda så patetiskt på hemmaplan, tyvärr är Luleå inte kapabla att utnyttja detta alls. Man har väl haft några halvchanser men avsluten känns helt iskalla.
Med tanke på det usla tabelläget tycker man ju faktiskt att Luleå borde vara lite mer desperata på isen eller väntar man bara in hemmamatchen på torsdag?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Med tanke på det usla tabelläget tycker man ju faktiskt att Luleå borde vara lite mer desperata på isen eller väntar man bara in hemmamatchen på torsdag?