Albert Hall: Gusten har faktiskt endel likheter med Jarmo, fast det kanske du redan har märkt. Att han spelat bra hela försäsongen (ja även mot Kärpät trots resultatet) kan ju bero på att det för honom är något mer inspirerande att stå i mål för A-laget än ett junislag, och att han har lättare att hålla skärpan pga det. Hur som helst så hoppas jag han fortsätter i samma stil, om han nu får chansen att stå ett par matcher, för i så fall har vi lugnt målvaktssysslan fixad för lång tid framöver. Vi börjar ju vara värsta målisplantsen ju.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?