Huge: ja, bland vanliga supportrar är det vattentäta skott. Men Rådbjer är ingen vanlig supporter, han har varit aktiv inom Sthlmshockeyn i en herrans massa år och där är skotten långt ifrån vattentäta utan tvärtom är de flesta du och tjenis med varandra och rivaliteten på den nivån är i allmänhet ljusår ifrån vad den är bland fansen. Många spelare och nuvarande ledare har ju tex spelat för alla tre av AIK, DIF och Hammarby. Rådbjer själv har spelat i AIK och Bajen, han spelade förresten i Bajen tillsammans med eran guldtränare Roger Melin när Luleå Hockey besegrade Hammarby med 3-0 i matcher i den allsvenska kvalfinalen och gick upp i elitserien den 4/3 1984. Som ytterligare kuriosa kan sägas att LHF mötte Brynäs och Melin exakt på dagen 15 år efter den sista matchen och vann även den gången :-)
Nu känner jag att jag riskerar att börja låta som om jag verkligen tror att Rådbjer medvetet gynnar DIF, det vill jag återigen noga påpeka att det tror jag inte.
LL: "Nu känner jag att jag riskerar att börja låta som om jag verkligen tror att Rådbjer medvetet gynnar DIF, det vill jag återigen noga påpeka att det tror jag inte."
Ja, där håller jag som sagt med dig. Jag är mer inne på att dagens incident helt enkelt handlar om en dåligt bedömning/avvägning från Rådbjers sida i ett känsligt skede av matchen, där han tidigare släppt ett otal liknande fasthållningar. Noll känsla, helt enkelt.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Nu känner jag att jag riskerar att börja låta som om jag verkligen tror att Rådbjer medvetet gynnar DIF, det vill jag återigen noga påpeka att det tror jag inte.