Portello: Skellefteå verkar ha problem med målvaktsspelet, det man sett av Dahlberg mot Luleå har ju inte varit direkt övertygande. Att man sen själva inte kan göra mål ens på Ottosson borde göra att deras varningsklockor ringer.
Truppen ser lövtunn ut på forwardssidan och har Dahlberg en Modig-liknande svacka så kan dom mycket väl hamna i kvalserien. Jag blir mycket förvånad om Skellefteå ens tar sig till slutspel i år.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?