Portello: 1 period avklarad, det är svårt att se något som skrämmer från Växjös sida annat än storleken vilket är något vi kanske kan få lite problem med. Annars verkar dom ha rätt tröga backar i allmänhet och som har dålig koll på var motståndarna tar vägen, Gerber har fått rädda dom flera gånger när dom varit helt felplacerade.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?