Bortamatch mot Jets kl 3.00 i natt för Buffalo och Linus får lira i fjärelinan med Foligno igen, och eftersom Leino är skadad sedan han åkt på en OK men duktig tackling för några matcher sedan, får de en ny linjekamrat i form av uppkallade Johan Larsson, den f d pölsan. Johan och Linus är väl lika långa, för att inte säga korta, och det låter ju inte helt perfekt för en brunkarlina; den lite större och tuffare tredjelänken får nog dra ett visst lass där.
Svår match och sämsta möjliga förutsättningar för Linus Omark, förstås. Å andra sidan fick han perfekta förutsättningar senast, då han fick spela i förstalinan och dessutom fyra minuter PP under första perioden utan att leverera.
Vi som kan Linus vet att törs de fortsätta ge honom de chanserna kommer det, men det är inte alls säkert att man har samma tålamod där borta. Till detta hör förstås att Buffalo just nu har en interimcoach Ted Nolan vilket kan sätta extra press på honom. Buffalo ligger ju klart sämst i hela NHL och har dessutom extremt usel målproduktion, samt just nu många skadade inklusive två Codys, deras kanske främsta vapen framåt.
Lite kaotisk situation just nu i Buffalo, alltså, och inte helt lätt för Linus att få det genombrott man hoppas på. Jag har ju sett rätt mycket av hand matcher i Buffalo och kan nog intyga att han kämpat på allt han kan, förutom att han tog några "lata" utvisningar i första matcherna. Däremot lirar han lite "safe" dvs försöker göra bra grejer men betonar också att inte göra bort sig och tappa puck. Det där är ju inte optimalt. Linus skulle behöva ta lite chans, typ göra en gubbe, för att han ska lyckas.
Nå, hoppas på lite flyt.
Hm, punktmarkering av Linus Omark i Buffalo fortsätter. Han var ju klart bättre än tidigare och riktigt pigg i matchen mot Capitals, coachen gav honom en suddstraff också, som han tyvärr slog i stolpen. Bara 1/10 straffar gick i mål, av Sabres' cap Ott varpå Buffalo stal matchen mot Caps trotrs typ 15-50 i skott.
Bra match av Linus där men jäkla synd att han inte satte straffen. Poäng betydre mycket därborta.
I natt lirade Toronto borta mot Jets och förlorade 0-3, sista i öppen kasse. De har tydligen inte vunnit i Winnipeg på tjugo år.
Linus linjekompis Leino skadades tidigt och Linus flyttades till en av Buffalos bättre linor med Ennis och Moulson. Han fick lira i den linan halva matchen och spelade 7 minuter med dem - dessutom var det drygt fyra minuter i PP, där de petade in Stafford som fjärde forward.
Matt Moulsson och Tyler Ennis är ju Buffalos bästa poänggubbar )när Cody är skadad) så nu fick Omark en suverän chans.
Jag hade annat för mig nyårsnatten och har inte sett matchen, informationen har jag plockat fram från stats etc. Men nog låter det som att Linus fick en rejäl chans, mycket rejäl t o m! Oberoende av allt blev det alltså inga poäng. Vet ej varför, alltså, men det blev inte succé tyvärr.
Övriga halvan av matchen fick Linus väsenligen inte lira i den linan utan sattes ihop med blandade forwards, ofta med Foligno (som han lirat lina med tillsammans med Leino i de tidigare matcherna) samt med blandade andra som dÁgostino, Ellis, Flynn. Han fick hyggligt med speltid där också.
Sammanlagt hela 16.01 minuter i spel, varav 4.11 i PP.
Linus fick alltså betydligt större förtroende och hoppas att det fortsätter så. Men antagligen behöver han få sätta mål / passa till mål snart. Kom igen, Linus!
Redigerad kommentar