Pinsamt. Fogström slår ett pass upp mot Frallan i Pölsa-zonen, sådana pass som Linusarna kan lägga, men inte Fogström. Rödin läser passningen och bryter enkelt, får åka ensam ned mot Owuya och målar snyggt.
Jag kommer ihåg en match för några år sedan då vi uppträtt ungefär som idag. Efter matchen tillfrågade en journalist Luleås vanligen bäste spelare Jonas Rönnqvist varför det blivit som det blivit.
"Vi spelade som kärringar", svarade Rönken.
Dagen efteråt blev det ramaskrin och Rönken blev tillsagt av Luleås ledning att be om ursäkt för uttrycket.
Eftersom det är internationella kvinnodagen idag ska jag inte förklara vad jag tycker om Luleås spel. Men jag kan iaf konstatera att Rönken är en klok man.
Ulfven har kvittrat på Schtan. Nåja.
Om vi räknar med att Luleå tar 0p i den här matchen - vilket det mycket starkt lutar åt redan nu, vet vi att det blir
Pölsan-Luleå i kvarten, om inte Warulfven samtidigt tar minst 2p, då blir det i stället Läjkers-Luleå.
Allvarligt talat, det känns som att det redan är dags att börja hoppas på att Warulfven slår Schtan...