Sven.Savage: Nu gäller det att uppbåda lite norrländsk tjurighet för våra kämpar i resp lag. Större under har skett, det är först till 4 som gäller, inte först till 2. Tror att du är inne på en klart tänkbar förklaring: Omark. Kommer in sent i laget och samtidigt är det svårt att ställa en sån godbit åt sidan inför ett slutspel. Hur ni än agerat så hade ni haft arslet därbak, som det känns. Warulfven fortsätter sin gris- och stökhockey. Kombinerat med att slå ut ett par tänder på både Rödin och Lindgren så börjar man känna igen dom. Måste ändå erkänna att dom är ett skickligt lag med många bra och giftiga spelare, som passar väldigt bra när det drar ihop sig till slutspel. Och man får definitivt inte ge dom ett handikapp på 3-0 efter en period, även om vi var mkt nära att vända på steken i sista. Med facit i hand känns det som att vi båda hade gynnats av att få möta varandra i kvarten och låta Läjkers och Ulfven trötta ut varandra.
Huge: Jag tyckte Luleå var så soft att vi skulle varit chanslösa mot Pölsa eller Ulfv och att Läjkers därför skulle passat oss utmärkt, men inte ens mot det laget har vi tillräckligt att komma med. Nu har jag inte sett era matcher mot Ulfven men efter omgång 54 mot oss tyckte jag nog att ni skulle kunna slå såväl Schtaan som andra; ni eller <ulfven kan nog ta även semi. Men nu har vi båda 0-2.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Tror att du är inne på en klart tänkbar förklaring: Omark.
Kommer in sent i laget och samtidigt är det svårt att ställa en sån godbit åt sidan inför ett slutspel.
Hur ni än agerat så hade ni haft arslet därbak, som det känns.
Warulfven fortsätter sin gris- och stökhockey.
Kombinerat med att slå ut ett par tänder på både Rödin och Lindgren så börjar man känna igen dom.
Måste ändå erkänna att dom är ett skickligt lag med många bra och giftiga spelare, som passar väldigt bra när det drar ihop sig till slutspel.
Och man får definitivt inte ge dom ett handikapp på 3-0 efter en period, även om vi var mkt nära att vända på steken i sista.
Med facit i hand känns det som att vi båda hade gynnats av att få möta varandra i kvarten och låta Läjkers och Ulfven trötta ut varandra.