Luleå HF

SHL · 117312 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 1622021

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Fortfarande kluven till att David Rautio ska spela för Pungen och Daniel Larsson för Luleå.

Jag är ju besviken på att Daniel inte klämde till med en pudel utan bara sa att "han hade lagt det där bakom sig" vilket var ett meningslöst uttalande eftersom motsatsen hade varit "jag har inte lagt det där bakom mig, jag anser fortfarande att Luleå är ett avslutat kapitel för mig" etc.

Det är ju inte så att Daniel någon gång sluntit med tungan. Utan att han upprepade gånger under nästan tio år låtit sig bli uttalad i media förklarande att han ogillar Luleå Hockey. Utan vidare den spelare som i särklass mest frekvent passat på att uttala sig negativt om oss.

Lyckas han strålande med vår spade är jag övertygad om att alla skiter i bakgrunden. Då kommer vi att hälsa Daniel välkommen hem, vår egen vakt. 

Men...om han inte lyckas finns risken att skriverierna och tyckanden från supportrar kommer att plocka fram allt det gamla. Hade David pudlat bra hade han minskat risken för det. Nu valde han att inte göra det. Vilket var obra.