Luleå HF

SHL · 116872 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 1648331

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Joel får 96,55% ikväll. Nu har han sammanlagt 92,86% och därmed toppar han vaktligan i SHL med Wesslau tvåa på 92,44%. Det är ganska tätt mellan vakterna och 0,42 före är ganska bra ryck. 

Tänk att vi i så många år nästan alltid haft toppar i vaktligan, men tidigare berodde det mycket på bra försvarsspel, i år beror det på bra vakt.

Av 13 s k A-vakter, dvs listan där man får vara med om man vaktat minst 40% av vakterna ligger Daniel Larsson på sista plats 13 med 89,52%.

Tycker väl att det ovan skrivna är tillräckligt för att förklara varför Osten köpte in en ytterligare vakt...

Känns trist att Daniel olyckats i Luleå. Hade väl varit en fin saga om han kommit hem och blivit hjälte. Men det är tufft att stå i mål och mycket att stå ut med.


Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ledin i kuriren:

– Det blir gips så den får läka ihop, det är det enda jag vet just nu. Jag borde vara tillbaka inom tre månader, säger Ledin.

Det låter obra. Gipset tas efter tio dagar men lång rehab tyder på rätt ordentlig skada på ledkapseln. Kan det stämma?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Daniel Larsson i kuriren:

Bodensonens säsong har kantats rejält av skador och sjukdomar. När det ena gett med sig har nästa skavank eller förkylning tagit vid.

Nu agerar målvakten.

Daniel Larsson går i från fysträningen med laget och nöter vidare på egen hand.

– Jag ska börja köra mitt gamla fysprogram igen, som jag vet har fungerat i två säsonger utan att jag haft känningar över huvud taget. Jag ska köra det fullt ut och försöka komma tillbaka på rätt spår, säger Larsson.

Det nya, eller rättare sagt gamla programmet skiljer sig rejält från de pass som målvakten kört med laget under sommaren och säsongen.

– Det är helt, helt utvecklat för målvakter. Det är bara målvaktsspecifika övningar. Det är ingenting som är likt det utespelarna håller på med. Mot det vi kör nu med laget är det natt och dag. Det vi kör har inte fungerat bra för min kropp, så nu går jag tillbaka, säger 28-åringen.

OK. Hoppas det lyckas. Om en ytterligare vakt:

Nu har Luleå Hockey agerat. Niko Hovinen har plockats in och laget har återigen en målvaktstrio.

– Det är en till att slåss med. Man kan bara göra sitt bästa och sedan är det tränarna och ”Osten” (Lars Bergström) som bestämmer vilka som ska vara här, säger Daniel Larsson.

Vad blir det för skillnad när man är tre målvakter?

– Det blir mindre istid och mindre skott på träningarna. Det är klart att det påverkar, men man får göra det bästa av situationen. Helst av allt är man två, säger Daniel Larsson.

Nyförvärvet Niko Hovinen:

– Jag tycker det är bra att ha tre bra målvakter. Det skapar konkurrens om vem som ska ha platsen på isen och den som hjälper laget mest ska spela. Jag tror att jag har bra chanser, men det är upp till mig själv att leverera.

Redigerad kommentar