I Apschtaan heter det ju Le Mans, officielt ska det vara Le Mat men själv har jag tydligen innovativt förklarat att det handlar om Le Mac.
Inte oväntat, dels eftersom jag är en Mac Man och använder PC bara när jag är tvungen, dels eftersom jag trivs så bra i Frankrike och där blir det ju en hamburgare. Slutligen är jag ju gillare av Skottland och skaffade mig i Edinburgh gängse klädsel och färgkombination för MacDonalds av Ardamurchan, vilka erövrade klanrättigheter genom bedriften att ha drivit ut de sista norska besittningarna i Skottland.
Norrmännen hade ju i hundratals år ägnat sig åt att dra på plundringståg till Skottland där de rövade en skotska och sedan seglade upp till Island för att starta om. Genetiskt är alltså det isländska folket på manliga svärdsidan ättlingar till norska vikingar och på kvinnliga svärdskidasidan ättlingar till skotska flickor. Men det satte alltså MacDonalds P för.
Nu tycker jag att det är tämligen obegripligt eftersom skotska kvinnor inte är speciellt snygga utan precis tvärtom, medan fransyskorna däremot är snyggast. Men det är ju min bedömning och guttarna har tydligen ett helt annat sätt att se på saken. Skottarna är ju skittrevliga och det kanske är sådant norrmännen prioriterade, inte så dumt tänkt förstås.
Kandidater för Le Mac 2015
När Apan nu rekordköpt in spelare på ett sätt som fått alla att tappa hakan - hur snabbt närmar de sig KK - och dragit iväg poängmässigt - som vanligt - tror ju de flesta att nu vinner de igen.
Men är det så säkert?
Det saknar ku inte kandidater. Köplustan verkar ha fått vind i seglen, HV har impat stort, många menar att Pungen är farliga och Warulfven kanske kommer igång rejält.
Men jag lutar mot att Läjkrarna kan bli största utmanarna. Innan säsong var det ju en tro som många delade men därefter har de betraktats som misslyckade. Men inte värre än att de hela tiden hängt med på övre halvan och efter jul har de alltså tagit flest poäng i serien.
Nu vann vi visserligen mot Läjkrarna i går men jag kan inte undgå att vara imponerad av laget.
Se bara vilket extremt effektivt boxplay de har. Så jäkla synkroniserat de spela med en man mindre och motståndarna kommer knappt in i zon och väl där lyckades de sällan få skottchans. Hörde stats från våra egna matcher och PP mot Läjkers - nu är vi ju inte så mycket att hända i granen men ändå - och Luleå har under lång tid genomsnittligt lyckats avlossa <1 skott per PP mot Läjkers! Helt otroligt. Och det handlar inte om en box som så totalt ger sig att skydda målet - dessutom har de gjort en massa mål med en man mindre. Sammantaget har Läjkers gjort nästan lika många mål i 4 mot 5 som Luleå gjort i 5 mot 4! Fascinerande.
Med ovanstående i baktanke kan man ju tycka att när de petar in en femta gubbe dessutom - i spel 5 mot 5 - borde de bli för överjävliga. Och det kan de nog bli, bara de kan behålla energin från boxen och då förstärka den med en ytterligare gubbe.
För de är för j-a svåra att möte. Överallt och hela tiden går de in och tråcklar och bråcklar och saboterar med kropp och med klubba hindrar de motståndarna överallt. När det kämpas vid sarg vinner Läjkrarna oftast och ute på plan ställer de till sådan oreda att motståndarna inte vet vad de ska ta sig till.
Och när väl Läjkers får puck går det undan och det handlar inte om några större linjer, någon uttänkt systemhockey i offensiven. Det skulle en taktisk motståndare kunna lösa. Nej, det handlar om improvisation och chanspass hit och dit utan större tanke än att låt oss göra mål och det är lätt att bli yr i mössan när Läjkrarna attackerar. Chanspassen innebär att de oftast tappar puck men när chansningarna går in kommer de igenom och då smäller det.
Vi var ju så mycket bättre på detta än Läjkers och vann väl 10-15 matcher i rad mot laget, men de lärde sig steg för steg och anammade vår Rönkenhockey men lade till den ett ännu mer irriterande kamp som är osnygg men extremt effektivt, närmast kaosartad villervallahockey. Och det fungerar. Delvis känns den inte som elithockey av vårt snitt utan snarare som att se pojkhockey, eller för den delen kontinenthockey eller AHL-hockey. Men med den rejäla skillnaden att i de nämnda situationerna är det ingen ordning och reda medan detta i Läjkers tappning är noga uttänkt, baseras på att alla spelare ger sitt yttersta och dessutom att laget är inställt att agera synkroniserat. Det gör laget extremt svårt att möta.
Men allt detta kräver att allt fungerar. Om de bara får ihop det till drygt 95% räcker det inte och det är väl så det varit under året. Men nu mot slutet börjar de närma sig 100% och när de väl är där undrar jag om något lag kan ta Läjkrarna.
Igår slog vi Läjkers men det jag såg gjorde att jag undrar om det inte var blivande svenska mästarna vi mötte.