Luleå HF

SHL · 116796 inlägg · 888 ämnen

Inlägg: 1654632

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Vaknar på morgonen och känner mig redan i förväg lite deppig för den match vi ska spela ikväll eftersom vi sannolikt förvånar.

Luleå och Apan har ju senaste veckan spelat dubbelt så många matcher som övriga SHL-lag eftersom vi matchar i CHL-semi mot varandra och med ett så tufft schema ökar Apans chanser medan våra minskar.

Apan körde ju stark powerträning under julhelgen och var inledningsvis nedttränade men är nu starkare fysiskt än andra och man behöver bara nämna att vi båda nyss varit nere i Gävlarnas stad för svår bortamatch mot Pölsan: Luleå förlorar med 2-0; Apan sätter 0-5 på drygt 11 minuter i första och vinner med 2-7, kunde förstås fixat tvåsiffrigt om de haft lust.

Dessutom försvagas vi jämförelsevis mycket mer och har fått gå hårt på ett begränsat antal spelare medan Apan har fullt lag med undantag för Pesonen, men får tillbaka köpespelarna Sörensen och Kabanov - vi saknar extremt viktiga backarna Chad och Zigge; kan inte heller ha med Ekarv eller Malte; hur mycket Robin kan delta är förstås osäkert och sedan har vi Ledin fortsatt borta sedan skademaskinen Tollefsen tyckte det var en bra idé att krossa armbågen på honom.

SOm synes känns det som att Luleå jämfört med Apan har tillgång till 1,5 femma färre spelare och får slita hårt på de vi har samtidigt som Apans spelare är upptränade att orka klart med än våra. 

Men det stannar inte där. Dessutom har vi retat upp Apan som nu kommer att göra sitt yttersta. Vi möttes ju i SHL för en dryg vecka sedan och suveräna ledarlaget i SHL behövde inte ta i alltför mycket för att spöa oss, kändes som att de visste det där själva och tog i bara lagom mycket mot desperata rivalen från Norrbotten och Apan vann med uddamålet som de nästan alltid gör mot oss. Sedan möttes vi igen bara dagar senare nu i CHL-semi och även om Luleå fick upp fint spel i första perioderna lät sig inte Apan irriteras speciellt utan vände matchen "som vanligt" och hade ledning med ett mål mot slutet av matchen och skulle förstås vinna "som vanligt". Då överraskade Luleå Apan genom att mobilisera en väldig enerigi för att försöka nå ikapp och Apan verkade undra vad det var för insekt som behagade irritera. Vi fick t o m lira PP i tre min t o m 5 mot 3 ett slag, men Apan redde ut det "som vanligt".

Det var alltså på G att bli den "vanliga" uddamålsförlusten. Men så dummar sig Apan. Apsvensson i målet får den goda idén att helt provocerad överfalla Granström och fälla honom och ut strömmar Apan för att slåss och speciellt galningen Sevc är helt rabiat och ska slå, slå och åter slå men åker på en väl förtjänad utvisning och - kors i taket - Luleå lyckas kvittera och nå oavgjort i APschtaan.

Det här tror jag irriterat Apan. Senaste två matcherna mot oss har de bara tagit i "så där" men nu är Apan varnad, uppretad och kommer att gå 110% i matchen och ända in förbi kaklet.

För fjärde året i rad är vi i semifinal i Europa och även om vi en gång lyckades gå vidare och dessutom vinna finalen verkar det som att det är vårt öde att fastna i semi. Tidigare har vi ju gjort det med minsta möjliga marginal - i sudd eller på straffar mot Jokerit och JYP men den här gången skulle det inte överraska mig om vi åker ut med buller och brak sedan Apan krossat oss som de nyss krossade Pölsan.

Jag tror också att Kärpät kommer att vända på steken mot Värsta Köplustan och på något sätt kommer det att vara naturligt att regerande mästarna och överlägsna serieledarna från Finland och Sverige möts i final om att vara bäst i Europa. Den tredje februari avgörs det nog genom matchen Kärpät-Apan i Uleåborg.