Inlägg #1678244

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Listan 16 juni över Apans 15 exporterade ”stjärnor” till NHL, KHL och NLA

Ja, enligt Apdoktrinen har ju Apan 2014 levererat storstjärnor till de serier ute i världen som betalar bäst och har de största stjärnorna.

Dags att kolla upp den ”Apsanningen”. Vi jämför med Luleå, ett lag som inte levererat något alls, enligt Aporna.

 

NHL

1.   Pierre-Eduard Bellemare, drog till Philadelphia eller AHL

Har lyckats bli ordinarie i Philadelhia. Mycket duktigt av den franske köpespelaren.

 

2.   Melker Karlsson, till San José

Sattes i AHL men fick chansen i San José och har tagit den med dunder och brak. En härlig succé för köpespelaren från Lycksele.

 

3.   Joakim Lindström, till ”St:Louis”

Som vanligt komplett misslyckad i NHL. Han har försökt gång på gång men det går inte. I Sverige toppade han poängliga och utvsiningsliga och utsågs till bäste spelare i SHL. I NHL fegar han ur och törs inte lira sitt fula Apspel med följd att det blir inga utvisningar och det blir inga poäng. Han bara glider runt och gömmer sig. Tippas balla ur som vanligt och lämna NHL nu.

 

4.   Victor Arvidsson, till ”Nashville”

Misslyckad. Fick chanser hela TVÅ matcher i NHL, misslyckades och fått spela i AHL hela säsongen. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som i stort sett inte spelat i NHL (Per Lednin har lika imponerande NHL-karriär som ”NHL-stärnan” Arvidsson).

 

5.   Petter Emanuelsson, till ”San Jose Sharks”

Köpespelaren från Kiruna, misslyckad numera. Lirade några matcher i AHL, skadade axeln och har därefter varit borta. En ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

6.   Johan Alm, till Nashville

Misslyckad. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

7.   Oscar Sundqvist, till ”Pittsburgh”

Köpespelaren från Boden/Luleå. Lirade i SHL hela säsongen. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

8.   Anton Lindholm, till ”Colorado”

Förklarades av Apan som självklar för hög draft och NHL skulle inte motstå att plocka över honom. Draftades som #144. Colorado ville inte ha över honom. Spelat för Apan under säsongen när han inte spelat för Malmö i allsvenskan. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

9.   Marcus Pettersson, till ”Anaheim”

Förklarades av Apan som självklar för hög draft och NHL skulle inte motstå att plocka över honom. Draftades som #38. Anaheim ville inte ha över honom. Spelat för Apan några matcher under säsongen när han inte spelat för Vita Hästen i allsvenskan eller på junisnivå. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

10.                 Axel Holmström, till ”Detroit”

Förklarades av Apan som självklar för hög draft och NHL skulle inte motstå att plocka över honom. Draftades som #196. Detroit ville inte ha över honom. Spelat för Apan under säsongen. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

11.                 Sebastian Aho, till ”Topplag i NHL”

Köpespelare från Burkölen. Förklarades av Apan som självklar för hög draft och NHL skulle inte motstå att plocka över honom. Inget lag i NHL ville ha honom. Spelat för Apan under säsongen. Ytterligare en ”NHL-spelare från Apan” som aldrig spelat i NHL.

 

Luleå har för närvarande inga spelare i NHL sedan Anders Nilsson lämnade NY Islanders och drog till KHL. Fast vi kan förstås till det lägga Viktor Fasth, Kalixgrabben som utbildades under junistiden  i Luleå. Viktor har ju haft utur med skador i NHL men ändå lyckats knipa spaden för Oilers.

 

 

KHL

1.   Henrik Karlsson, drog till Jokerit

Lyckats sådär. Långt ner på listan över vakter.

 

2.   Jimmie Eriksson, drog till St:Petersburg

Inte lyckats speciellt. Imponerar mest genom filmningar och utvisningar efter att ha spelat fult med klubban.

 

3.   OchApa Möller drog till AK Bars

Lyckats sådär i serien. Finns inte ens med på listor över poäng, har alldeles för dåligt. Har däremot lyckats bättre i slutspelet med tre matchavgörande mål.

 

Luleå har levererat egna spelaren Linus Omark som under seriespelet levererade nästan dubbelt så många poäng som Jimmie och Möller. Där kan man tala om en stor stjärna.

Och så har vi förstås Anders Grizzly Nilsson. Luleåvakten som lämnade NY Islanders i NHL för KHL och nu i slutspelet är KHLs allra bästa vakt. Fantastiskt!

Till det kan man förstås lägga ytterligare en spelare som i Luleå utvecklades och nådde svensk toppnivå: Simon Hjalmarsson, som nu är bäste svensk i poängligan i KHLs slutspel.

 

NLA

1.   Bud Holloway,  drog till Bern

Super-Bud lyckades väl ”sådär” i Schweiz. Han återfinns på plats 18 i poängstatistiken.

 

Om man jämför med Luleås exporter till Schweiz har vi Linus Klasen på plats 2.

Niklas Olausson levererade ungefär lika många poäng per match som Bud.

Johan Fransson levererade femte flet poäng per match av samtliga backar.

Till det kan vi lägga  ytterligare en spelare som Luleå tog upp till nationell toppnivå. Per Arlbrandt, som är nummer 13 i poängligan.

 

Sammanfattning
Av alla de 15 spelare som av Apan förklarades bli stjärnor i NHL eller liknande är det bara ynkliga två som ens kunnat få plats – inte som stjärnor utan som OK utfyllnadsspelare – och det är köpespelarna Bellemare och Melker. Några ytterligare köpespelare spelare har lyckats få spela i KHL eller Schweiz och av dessa är det väl bara Bud och Möller som fungerat någotsånär, även om de inte varit stjärnor.

Men det väsentliga resultatet för Apans ”NHL-stjärnor” är att de misslyckats och de allra flesta av dessa, av Apan förklarade som NHL-stjärnor, är ju att de aldrig spelat i NHL.

Om man jämför med Luleå kan vi inte matcha Apans två trunkbärare, köpespelare som får lira i NHL. Men däremot har vi levererat en massa lyckade spelare till KHL och NHA och flera av dessa ska utan vidare betecknas som superstjärnor i dessa ligor. I första hand Anders Nilsson och Linus Klasen men även Linus Omark.

Nog trodde man väl att Apan skulle ha åtminstone några resultat att komma med i den stora världen efter den här säsongen. Men det visar sig vara en s k Apsanning, dvs väsentligen en ren lögn som vanligt. Nästan alla har misslyckats, några få har fått plats utan att framträda speciellt.

Luleå äger sönder Apan internationellt: när det gäller exporter den här säsongen.; liksom vi krossade Apan i Europa när vi återigen blev EuropamästareJ

Min prognos är att nästa säsong äger vi också sönder Apan nationellt. 2015-2016 blir den såsong när Apan faller. Det blir väl trevligt.

 

Kommentera