Sven.Savage: så kontentan av ditt långa resonemang är att CHL kanske blir bra på sikt, men det är fortfarande en försäsongsturnering som mest bara kostar pengar och som inget lag förutom kanske Luleå bryr sig nämnvärt om i dagsläget. Det kan ses som en investering som man inte törs stå utanför. Tack för förklaringarna.
J F K: Tack själv, men jag får rätta "försäsongsturnering också". Det är bara gruppspelet mot två andra lag som liras innan de nationella ligorna startar. Sedan kommer sextondel, åttondelsfinal, kvartsfinal, semifinal och final och alla dessa matcher - dubbelt så många som gruppspelet - liras under pågående nationella serier.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Tack för förklaringarna.