Tre Kronor är ett kalkonlandslag för det mesta. Vem vill lira Baltica Cup? Ingen etablerrad spelare, nästan. En del känner sig tvingade och åker dit och slappar några dagar. En del Känner efter lite, tackar nej och börjar snylta på julskinkan istället. Dom allra flesta braiga lirar i NHL och vet knappt om att det finns nått som heter Baltica Cup.
Därför spelar Sverige med ett, på sin höjd, D-landslag i den där turneringen.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Därför spelar Sverige med ett, på sin höjd, D-landslag i den där turneringen.