Sven.Savage: Nej, fy tusan för Öret. Har vi vunnit där nere i öreborgen någonsin? Och idag med ett pp ala Skuggan som inte funkat på 15 månader, Lassi borta och ett lag som inte är samspelta, nej det här blir svårt. Skönt då att apan kläddes av inpå bara skinnet och gruvhasse och crybert fick ta på sig röderogers vadfanärdetsomhänder-facet. Man får vara glad åt det lilla... Och på tisdag åker apan ut ur CHL inför folktomma läktare :)
DansbandsWolf: Ja, Öret har varit jobbiga att möta. Jag vill dessutom påminna om att när jag satte upp en tabell 2014/15 där bara matcherna mellan de åtta - eller om det var tio? - översta lagen ingick: då hade Öret tagit klart mest poäng av alla lag. De opassar de bättre lagen alltså och har opassat oss hela tiden:-(
Såg att vid Örets båda mål är det Anton Hedman som står närmast målskytten på hälarna stilla och tittar på bara. Skulle det varit en spelare som gjort sin plikt - och det kunde räckt men en mannberg eller liknande - hade det aldrig blivit mål där.
Man saknar Rönken och Bulan som fick alla spelare att göra det de fick betalt för...
Den sympatiske Mikael Johansson har fått fram ett utmärkt fungerande Öre efter resurserna.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Och på tisdag åker apan ut ur CHL inför folktomma läktare :)