{7827}: jag har flera gånger tagit upp Filip här men du gör misstaget att kalla honom för Slkellefteåkille. Grabben från Kåge testade ju Apklubben men insåg snabbt att denna Apa, som aldrig spelat med egna produkter som vakter helt enkelt inte kunde utbilda sådana.
Så 15 år gammal drog han till Luleå som har en helt annan profil i frågan och se så bra det fungerat för honom! Nu får han debutera med en förstaspade i Elitserien-SHL som den yngste vakten någonsin. Kan bara hända i Luleå som utbildat hur många junisar till elitvakter som helst, varav de flesta t o m födda och uppvuxna i Luleå.
Vi kan ju nämna Lassi, Danne Larsson, David Rautio, Mattias Modig, Gusten Thörnqvist, Viktor Fast, Johan Gustavsson, Anders Nilly Nilsson, Hentos brorsas brorsa bara för att nämna några varav samtliga lirat hockey för minst två Elitserie/SHL-klubbar förutom då Joel Lassinantti och Anders Nilsson som blivit Luleå trogna.
Nu räknar vi upp listan med motsvarande Apvakter: 0.
Du kan vara övertygad om att Filip hade koll på dessa listor och eftersom han ville bli vakt var det för honom ett enkelt valt att ringa upp Luleå Hockey och fråga om vi hade plats för honom:-) Hade han blivit kvar i Apschtaan skulle han mer troligen stått och sålt korv idag, snarare än att spela hockey. I Aplaget släpper ju Apan aldrig upp några egna junisvakter; de köper hellre 30-åringar från Långtbortistan.
Så, hur jag känner det? Jag är stolt förstås. Ytterligare en Luleåvakt som slår igenom:-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?