Japp, nu blev det inte oväntat 3 matchers avstängning för Tom Nilsson...tyvärr så missade dock domarna det under matchen och Luleå 5min PP att avgöra matchen på.
Luleå kom alltså tillbaka och snubblade sig fram till suddvinst mot HV igår vilket innebär att vi fortfarande är kvar på plats tre. Mycket överraskande eftersom jag nu väntat på att vi skulle rasa sedan flera omgångar.
Men för alla som känner Murphy's andra lag vet man då att raset kommer här på slutet och hur det nu blir, blir det ändå så att vi får möta Warulfven, det lag som opassar oss mest av de som återstår.
Jag räknade ju tidigare med att de fyra lagen på plats 3-6 var klara men så började Läjkrarna smyga sig ikapp, precis som de gjorde i fjol, smygande på en väg som tod Växjö ända fram till Gludet. I detta nu är det mer troligt än inte att Läjkrarna säkrar en plats bland de sex, och utomstående tror att det blir Djurgårn som missar, även om några kanske tror att det blir Warulfven, som i detta nu med en häng ospelade, som missar tåget.
JAG VILL VÄNLIGEN BE OM ATT FÅ INFORMERA OM ATT DET FINNS EN RISK ATT LULEÅ LANDAR PÅ PLATS SJU, OCH FINNS DET EN RISK SÅ INSER VI ATT JUST DEN NU KOMMER ATT INFALLA.
2016-03-04 Brynäs IF - Färjestad BK
2016-03-05 Färjestad BK - Brynäs IF 2016-03-05 Luleå HF - Djurgårdens IF 2016-03-05 Frölunda HC - Växjö Lakers HC 2016-03-05 Linköping HC - HV 71
2016-03-08 Djurgårdens IF - Färjestad BK 2016-03-08 Växjö Lakers HC - Luleå HF 2016-03-08 Linköping HC - IF Malmö Redhawks
Här har vi matcherna som är kvar. Warulfven har B2B mot Pölsan idag och i morgon. Tyvärr tar de väl sex poäng där. Pungen har bara HV och Malmö kvar och inget av de lagen har just något att lira för så det blir väl sex pinnar där. Och Läjkrarna som vunnit nästan allt mot slutet spöar en tydligt trött Köplusta borta. Om vi antar att de nämnda vinsterna blir med 1-0 resp 0-1 har vi följande läge:
Men då har vi inte räknat in de sexpoängsmatcher som återstår och som kommer att avgöra hela klapper. Kolla bara vilka rysare det handlar om:
2016-03-05 Luleå HF - Djurgårdens IF
2016-03-08 Djurgårdens IF - Färjestad BK 2016-03-08 Växjö Lakers HC - Luleå HF
Vilket tryck på gårdarna och på Luleå!
Då utgår vi från Murphy's båda lagar och inser att om det kan gå åt helvete, så går det åt helvete, och räknar med att Luleå förlorar båda sina matcher med 0-1 respektive 1-0, medan Djurgårn vinner mot Ulfven med 1-0. Då har vi följande tabelläge:
Hoppsan. Det innebär alltså att vi får tre lag på 89p - och om Läjkers bara tar 2p mot Lustan har vi hela FYRA lag på 89p, med följd att den inbördes ordningen och ordningen plats 4-7 avgörs på målskillnad!
Då räknar vi om lite. Nu antar vi, till skillnad från tidigare, följande modifikationer: • Läjkers vinner med 0-1 mot Lustan, men på övertid. • Ulfven vinner ena matchen mot Pölsan med 2-0 • Läjkers vinner den avgörande matchen mot Luleå med 2-0. Det sista målet går in vid 59.59. Förstås.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?