När det gäller damernas slutspel var det alltså seriesegrarna Luleå Hockey som bestämde vilka som skulle mötas i semifinal. Luleå kunde välja mellan Gnaget och Djurgårn.
Överraskande för mig valde Luleå att möta Gnaget. Gnaget hade ju i serien vunnit en match mot både Luleå och Dampungen, medan Djurgårn förlorat samtliga mot båda.
Men Luleå Hockeys damer kan ju bedöma den där saken mycket bättre än jag så nu kör vi.
Luleå möter Gnaget i Fjollträsk på onsdag följt av retur i Luleå på lördag och eventuellt söndag om den matchen behöver spelas.
För första gången lyckas CryBert väcka min sympati, ja t o m respekt.
Ni känner väl till att för några veckor sedan skämde han ut sig och blev attackerad av en enig media när han skällde på att Apor blev straffade när de fulare men krävde att andra lags spelare skulle straffas för lindrigare saker. Denna egenblindhet lyftes och alla var ense om att det var förkastligt.
Ni känner väl Alexander Urbom. En storväxt men inte alltför hockeybegåvade hockeyback från Fjollträsk. Apan köpte in honom för att kompensera för att alla deras övriga backar var orutinerade, småväxta lättingar.
Urbom har säsongen igenom bara utdelat crosscheckingar hela tiden och för några veckor stängdes han äntligen av efter att ha crosscheckat em motståndare i ansiktet. Nu är han tillbaka, men blir omedelbart avstängd igen - för att ha crosscheckat en motståndare i ansiktet.
Och blir offentligt utskälld av CryBert som dessutom passar på att ondgöra sig över att hela j-a ligan är full av ett backspel som godkänner crosscheckingar av backar hela tiden, bara när den checkade ramlar visar zebrorna ut.
Helt rätt av CryBert och jag håller med; har ogillat detta sedan länge. Att det sedan är det dominerande inslaget i Warulfvens bakspel är en annan sak...men de bromsar iaf i ryggen och inte i ansiktet som ful-Urbom.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Överraskande för mig valde Luleå att möta Gnaget. Gnaget hade ju i serien vunnit en match mot både Luleå och Dampungen, medan Djurgårn förlorat samtliga mot båda.
Men Luleå Hockeys damer kan ju bedöma den där saken mycket bättre än jag så nu kör vi.
Luleå möter Gnaget i Fjollträsk på onsdag följt av retur i Luleå på lördag och eventuellt söndag om den matchen behöver spelas.
Det börjar bli spännande nu...