Man hinner bara missa fyra minuter av tredje så har Sållet Svensson släppt in två puckar till....men så reducerar "bygdens lille skarpskytt" Calof i PP....men PeeWee gör en Svensson, dvs tappar in ett mindre hårt skott.
M.Lemiux: Ha ha ha, suverän beskrivning! Man ser framför sig hur alla Apor på läktarna har släktband med alla markunds och lundmarks på isen!
Jag ser själv inte den matchen. Är på Öland och håller på att öppna fritidshuset. Solen skiner fortfarande och man behöver knappt vara klädd för att bära ut utemöbler och annat. Har datorn framlagd med match, , men har naturligtvis valt Lustan-Djurgårn i Köplustaborg.
Djurgårn sätter precis 2-1 med 12 minuter kvar så det är inte kört. Kanske DIF stjäl tillbaka förlusten första matchen i Göteborg? Å andra sidan stal ju DIF vinsten på Hovet, men väsentligen oskyldiga eftersom zebrorna fixade det själv.
När det gäller Apmatchen räknar vi väl med att de vill ge bort en match för att få tre hemma att tjäna stålar på, de mammondyrkande snåljåparna. Men jag trodde de skulle ge bort match fyra, lira med typ 10 junisar då, fast luriga som de är kanske de släpper matchen idag? Ser att det är 3-4 och 3,5 minut kvar.
Och medan jag skrev den paragrafen sätter Köplustan 3-1 och man blir tvungen lyssna på
Pinsamt förstås men vad kan man vänta sig av publik som sitter på läktarn bara för att träffas för att diskutera det egentliga intresset, nämligen sparkboll.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?