Luleå HF

SHL · 117312 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 1746430

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, signalerna talar för att Apan torskar nu. Svårt att tro annat än att de nu ramlar ihop mot det kompletta hockeylaget Köplustan, speciellt eftersom Apan krackelerar när det gäller vaktsidan, sedan markussålletsvensson av oklar anledning simulerar "ont i benet juh" samtidigt som erik "bak-och-fram" hanses kastar in harmlösa puckar och jänäralmanaggern sänkt båda vakternas trygghet och självförtroende genom att i lönndom redan signat upp AIK-vakten Lindvall - som han stal trots gällande kontrakt med Gnaget.

Men att vakterna ballar ur i denna Apförening, som är mest renommerad för att inte utbilda egna vakter utan i stället köpa på sig färdiga som andra klubbar utvecklat, är förstås elakartat och vördande.

Men värre är nog att de utsett ett synnerligen misslyckat fläskberg till lagkapten och företrädare, ett fläskberg som inte bara inte tillför något utan genom sina idiotiska dumheter gång efter annan sänker den egna klubben. Och den ska ha 300 000 spänn i månaden? Med sociala avgifter och pensionsavsättningar mer än en halv miljon kronor i månaden för att skämma ut och sänka laget? Något har gått allvarligt fel i Apschtaan. Och nu går de mot att bli förlorare. Igen.

Då får vi en Apa som visserligen varit i final sex år i följd, men som torskat 4 av 6 finaler. Börjar likna anrik traditionsrik förlorarstämpel, som Apan varit överlägsen på under alla år som kvalserien till Elitserien spelades. Då ska sägas att Apans alla finaler väsentligen beror på att de mött enklast möjliga motstånd för att ta sig dit, ofta lag som inte ens slutat plats 1-8 i serien, och gång efter annan Pungen som varit det lag Apan haft allra lättast förs. Det beror förstås på att Apan vunnit serien många gånger, efter att ha jagat på värre än andra lag under lunkperioderna.

Bäst när det gäller inte, alltså.

Misslyckandenas misslyckandeförening och anrik på så vis tydligen.

Men varför faller de i år, förutom den självklara förklaringen att alla faller förr eller senare och Apan speciellt med alla anor av att ha torskat som bäst när det gällt som mest. Och i år synes verkligheten ha hunnit ikapp Apan.

De fick sin tid på toppen och då under några år när alla andra lag kraftigt decimerats och försvagats som följd av den accentuerade rovdriften av spelare till utlandet, samtidigt som Apan köpt på sig av stulna junisår och andra köpspelare, och när de väl började lämna Apan kompenserade man genom av ösa ut pengar för att köpa in ett överflöd varav de flesta förstås grovt misslyckades, men tillräckligt många dög.

Men nu luktar det starten på slutet för nämnda Aphysteri. Blir ett uppvaknande för vinfyllot Ulf-Ture och andra maligna supportrar att inse att nu är det slut. De har ju ägnat senaste åren till att förklara att Apan är bästisgast i hela hockeyhistorien samt världens mest framgångsrika plantskola. Allt sådant är rent dravel förstås. Apan har varit på topp i en liga som snarast motsvarat tidigare tiders Allsvenskan bara. Tar man ett tidigare lag vilket som helst ur högen - varför inte Luleå Hockey säsongerna 1995-1997 - skulle detta lag utan vidare ha krossat nuvarande Aplag. Troligen i raka matcher dessutom.
Uppladdat:

500x0-apbild_25.png


Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hahaha mycket stiliga bilder på Jimmie Jump. Hans luftbana påminner mig mycket om min yngre brors frisbeekast. De vobblar, fladdrar till vänster och höger, upp och ner, vrider och vänder sig i en till synes helt slumpvis luftbana som är omöjlig att förutspå. Ungefär samma sak med Jimmie då han "spelar" hockey. Man vet han kommer fladdra iväg på ett onormalt sätt som är svårt att hantera som motspelare.
Till min brors försvar så är det oftast bara i sommarvärmen och med ett par öl innanför västen som han brukar idas kasta flopp. I tjockrövens fall är det en total avsaknad av sportslighet som orsakar allt fladdrande.

Hittade för övrigt en fin bild som illustrerar jumparens fightingstil. Notera de knytna nävarna och fighting facet :)