Inlägg #1748952

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Men kanske jag är lite för sträng när jag sågar Apans vakter?

De blir ju utvecklade med värdegrunnnnnd genom den fantastiskt innovativt kompletta målvaktsutbildning "ta pucken" som Apan håller med, genom en enda vakttränare i hela föreningen, en som väsentligen bara vaktat i småklubbarna runt om i Skellefteå.

Vi ser vad jänärallen säger på Apans hemsida: [- Hanses har gjort ett bra jobb i att backa upp Svensson och samtidigt tagit kliv i sin utveckling. Vi tror på honom och Lindvall, det kommer att bli en stark kombination, kommenterar Lasse Johansson.]

Och så gör vi som vi brukar när vi skådar apsanningar i vitögonen. Vi kontrollerar mot fakta, som är:

hanses 2013/2014 1 match 87,1%
hanses 2014/2015 25 matcher 91,5%
hanses 2015/2016 15 matcher 91,1%

Hmm, var var de kliven? Han har fått spela mindre och räddat färre skott än året innan, dessutom med en överraskande låg räddningsprocent för att ha spade bakom de överlägsna serieettorna?

Jag vet!

Det är under slutspelet som hanses tagit dessa enorma kliv framåt! Så måste det vara!

Men...vi såg ju tidigare idag att under finalen räddade han <90% i samtliga matcher utom en? Nå, det må så vara - men i avgörande matcherna satte han ju rekord för målvakter i ett slutspel!

Fast det var ju inte som t ex Anders Nilsson i AK Bars Kazan förra året, som satte historiskt rekord i antalet hållna nollor i ryska slutspel.

Nej, hanses satte ett annat remarkabelt rekord: han räddade hela 40% av skotten den tid han spelade i avgörande matchen!

Jag tycker iofs att det låter knepigt............ - men det beror säkert på att jag inte förstår målvaktsjobbet som "ta pucken"-expertisen hos Apan!
Uppladdat:

0x600-apbild_38.png

Kommentera

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Vågat med målvakterna. Hansen är INTE en bra målvakt. Är däremot övertygad om att de kommer köpa in någon dyr förstemålvakt om målvaktssidan börjar svaja ens det minsta. Förvånar mig att de inte gör sig av med Hansen faktiskt men de kanske inte går för guldet, eller så har de en övertro på sin egen förträfflighet som vanligt :)
Kommentera