Sven.Savage: haha jag tror jag dör! här har man vaknat och ligger i sängen och snabb kollar hockeysnack på mobilen och det här var bland det roligaste du skrivit på länge! man kan undra hur länge eran kamp kommer att på gå? det skulle inte förvåna mej om den aldrig tar slut! Har tyvärr inte sett så mycket hockey men jag såg halva matchen vi torskade på övertid samt sista 10 på matchen mot finnarna och det känns som att Hanses får vakta båset! kikade lite på luleå hockey forum och ser att ni verkar ha blandade känslor kring laget samt tränarna, forzarna trummar på och stackar Pajala får nån känga för att han inte håller med! ni har så många nya spelare som måste få tid att spelas in innan man kan göra en flipp eller flopp
När det gäller hockeyn har jag ju sett både Apan och Luleå några matcher redan och får tyvärr erkänna att Apspelet tycks fungera som det ska och om nu Lindvall också slår igenom kan det bli tufft för övriga lag.
Själva lyckades vi ju faktiskt stå emot Kärpät, men det säger kanske mer om var Kärpät låg träningsmässigt än vår form, för mot Berlin - som brukar vara rejält trögstartade var vi eländiga.
Ändå tänker jag ju att den backuppsättning vi har bör bli bra så bakre delen av laget kanske blir stabil och då hänger det på linorna. Men det var riktigt tungt att se hur Luleås s k "PP" från att senaste säsongerna varit uselt nu blivit sämre. Mot hamburgarna hade vi ungefär sjuttioelva PP utan att något hände.
Men, som du säger. senare halvan i oktober borde man hyggligt väl kunna bedöma hur vårt lag blir. Fast i fjol var det först inledningen av november, fast då beroende av att först då började vi spela den hockey vi hade spelare för.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Har tyvärr inte sett så mycket hockey men jag såg halva matchen vi torskade på övertid samt sista 10 på matchen mot finnarna och det känns som att Hanses får vakta båset!
kikade lite på luleå hockey forum och ser att ni verkar ha blandade känslor kring laget samt tränarna, forzarna trummar på och stackar Pajala får nån känga för att han inte håller med! ni har så många nya spelare som måste få tid att spelas in innan man kan göra en flipp eller flopp