Luleå HF

SHL · 116791 inlägg · 888 ämnen

Inlägg: 1759889

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Aptrollet i Övik läser min sammanställning över ursprung för spelare i Apans trupp.

Motivet för sammanställningen är att kontrollera Apans påstående att "Apan spelar med en majoritet spelare från egna led". Apan har själv definierat "egna led = tas upp i A-laget från juniorlaget".

Själv har jag bara redovisat fakta, vilket aptrollet kommenterar "Lögnen verkar vara deras naturliga normala samtal där uppe och i undantagsfall är qataren ful i mun och talar sanning."

Han fixar inte det som vi andra gör: Skriva att det var inte korrekt och ta fram andra fakta som visar att jag har fel.

Jag förstår det. Eftersom jag har rätt.

Jag har ju redan pekat på att t ex Jocke Lindström som från 15-25 års ålder utvecklas av fr a MooDoo inte uppfyller Apans egen definition på "egna led" vilket retar galla på aptrollet.

Och så håller det på. Vi tar ett nytt exempel. Emil Pettersson, en spelare som jag skriver följande om:

"Emil Pettersson
Sundsvallspojke som utvecklas av Timrå och delvis MooDoo innan han som färdig senior köps av Apan. Köpespelare!"

APtrollet tänker annorlunda och förklarar: "...Jesper O,Hetta och Djuse är ju nya men deras närmaste och logiska SHL-klubb är Skellefteå AIK. Emil P Ånge? är på gränsen men Gävle och Leksand är väl närmare tror jag."

Aptrollet menar alltså att Emil är på gränsen till att räknas som kommande ur egna Apled, men storsint som han är, förklarar han att kanske Emil ska räknas som kommande ur Pölsans eller Trottoarkantens led.

Vi kollar fakta:
Emil Pettersson är född och uppvuxen i Sundsvall. och hans moderklubb är Ånge (sju mil utanför tätorten Sundsvall) som han spelade för fram till säsongen 2008-2009 då han var 14 år, fyllde 15 år på våren 2009.

Då gick han till Timrå. Emil blev kvar i Timrå sex säsonger och spelade för Timrås J18, Timrås J20 samt Timrås A-lag i såväl SHL som i Allsvenskan.

Sista säsongen i Timrå lånades han som 20-åring ut till MooDoo i två matcher och säsongen efter det - 2015-2016 spelade han hela året för MooDoo i SHL.

Och nu som 22-åring blir han köpt av Apan.

Vad kan man kalla Emil? Ja vi är förstås alla eniga om att han är en ren Timråprodukt, även om han spelade för MooDoo i SHL under sitt första seniorår.

Och det stämmer tämligen väl med vad jag skrev.

Men aptrollet tänker annorlunda och förklarar att JAG ljuger, och levererar "sin" apsanning; nämligen den att Emil är en produkt av närmast Pölsan eller Trottoarkanten, men på gränsen att vara en ren Approdukt.

Så där är det hela tiden. Jag presenterar fakta, utan onödiga kommentarer. Då svarar aptrollet "hjärndöd, hjärndöd, du ljuger" och kommer med sin "sanning".

Jag menar nog att det där sättet att uppträda är fullständigt tillräckligt för att vederbörande troll ska stängas av. Har svårt att se ett regelverk som INTE innebär omedelbar avstängning för sådant uppträdande.

Problemet rör dock inte Luleåboken för här är Aptrollet avstängt på livstid. Men Apboken, hallå?

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
KHL har dragit igång. Lagen har än så länge spelat olika antal matcher men notabelt är att rookielaget Kunlun vunnit samtliga matcher de spelat och det är de ensamma om i hela KHL.

Detta aktualiserar "kravet" från hatbrottslingarna av Apsnitt: Champions Hockey League är en Kalle Anka köpeturnering som inte räknas förrän KHL deltar.

Javisst! Hatbrottslingarna aptrollen har rätt. Kinesiska Kunlun från Bejing MÅSTE vara med i CHL. Annars kan det inte räknas som ett Europamästerskap! Aptrollen har rätt, som vanligt. Hockeykompetenta ända ut i de tolv fingerspetsarna!
Uppladdat:

500x0-thumb_485.jpg