Sven.Savage: Bra värvning av Frölunda som är den stora guldfavoriten i mitt tycke. Läser även att Luleå vill göra sig av med Kennedy och jag kan bara hoppas att det stämmer. Redan i första intervjun med honom såg han ju alldeles deprimerad ut. Tror det är något annat som spökar för honom som gör att han inte kan koncentrera sig på det han ska. Som han spelat so far häpnar man ju över att han ens fått chansen i NHL.
Daddeh: Ja, det kanske avslutas med Kennedy och visst är det trist och samtidigt underligt att det blivit så. "Som Bajens videojuggar" menade Råkkarn, och han har kanske rätt.
Officiellt menar inte Luleå Hockey att man givit upp på Kennedy, men Madhawk hävdar att han har flera källor som berättat att Luleå nu bjuder ut Kennedy till andra klubbar att ta över honom.
Osten och före honom Luleå-ledningen då har ju alltid varit extremt duktiga att hitta finnar, samt tjecker och slovaker och i Ostens fall dessutom allsvenskar. När det gäller dessa vikitiga områden vill jag hävda att vi varit bäst i klassen, endast slagna emellanåt av rikare klubbar som kunnat lägga betydligt mer pengar än vi.
Men nordamerikaner har vi inte samma historik, erfarenhet och kunskap om. Kanske Osten skulle tillbringa lite tid emellanåt i AHL etc för att supa in läget?
Bottarna var ju på många sätt viktiga men den läckraste nordamerikan vi haft var nog Shayne Toporowski. Jag kommer ihåg en annandagsjulmatch i Delfinen när en ung Jonas Frögren skulle spela tuff och satsade på att knätackla Shayne.
Det skulle han inte ha gjort. Topper flyttade på folk till han funnit Frögga och slog honom sönder och samman. Fick väl bortät tio matchers avstängning för det - vilket i sig var skandal - men det var en härlig känsla att ha en spelare som uppfostrade eländiga motståndare. Ungefär som Bautin och Fredrik Svensson. Stora favoriter alla tre:-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Läser även att Luleå vill göra sig av med Kennedy och jag kan bara hoppas att det stämmer. Redan i första intervjun med honom såg han ju alldeles deprimerad ut. Tror det är något annat som spökar för honom som gör att han inte kan koncentrera sig på det han ska. Som han spelat so far häpnar man ju över att han ens fått chansen i NHL.