Sven.Savage: Intressant att Wikegård, som brukar vara duktig på att hitta avstängningar hos andra lag, tycker den här är löjlig. Inte kan det väl ha något att göra med hans djurgårdshjärta?! ;)
Daddeh: Och på tal om Varakas tackling...jag vet inte vad Wikegård tyckte om Hedmans "farliga tackling" på Almqvist, men om han inte tyckte att Varakas skulle bli avstängd borde han tycka likadant om Hedman. Personligen själv kan man tycka att även Varakas smäll är lite väl hårt dömd, men har man avstängt Hedman är det helt rätt att Varakas avstängs, då han kommer in med en betydligt högre fart i situationen och träffar lite fel. DOck klarar sig Jämtin bra och man kan fundera hur vårdlöst det egentligen var. Men visst fan är Wikegård färgad, annat kan man inte säga.
Daddeh: Jo, det är lite knepigt att höra Wikegård vs. Lindström analysera Warulfven vs. Djurgårn där den ene konsekvent låter som en supporter för ena laget medan den andre för det andra laget.
Annars brukar Wikegård rent allmänt tycka att våld som sker på isen är OK, han skulle nog inte klaga om de ändrade isen med spikklubba och knogjärn. Macho, macho, macho låter det från mannen. Undrar vilken kroppsdel som han har så klent tilltagen att han måste kompensera på detta vis.
Men det finns undantag, enligt ex-gröningen wikegård, när han kompisar "visar känslor". Då är det bara hääääärligt.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/sverige/shl/article24041101.ab