Blister Brigade: Ja, nu släpper de en köpespelare eftersom de köpt in en ny - Bud - och Emil går till Läjkrarna. Kanske passar bättre där? Men det lutar alltså mot att Apan kan fortsätta lira med 50% köpespelare och först när Kyle hoppar in kan vi räkna med att det normaliseras till en majoritet.
Läser att de inte har bestämt om Bud lirar mot Luleå. Bud har meddelat att det kan ta någon vecka innan fästmön anländer, de ska visst först kolla om hunden kan komma med från lilla kanadensiska Vapella.
Det betyder alltså att Bud är formellt singel i Apschtaan just nu och har en vecka på sig att "catch-up". Lätt att förstå att han då inte har tid med matcher och sådant.
Bud själv meddelar att han inte alls väger 97 pannor som Eliteprospects påstår utan landar runt 90. Oklart varför den informationen är viktig - kan det vara någon sorts marknadsföring inför den kioskturné som säkerligen väntar?
Blister Brigade: Rolig du är :) ...behövs inte mkt till utredning :) . Med Buds monsterlön behövdes väl en spelare bort och det blev Emil då. Lite konstigt nog då han är eran tredje bästa poängplockare. Bättre hade ju varit att sparkat Fläskberget och utnämna Lindgren eller Petterström till kapten och ha kvar Emil, då hade ert lag varit vassare.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?