M.Lemiux: Håller med. Nu skulle man vilja se vårt Luleå spela igen, för att se att laget fortsätter fungera.
Om jag ser rätt får vi t o m vänta ännu längre. Ser ut som att vi har 26/12 Trottoarkanten - Luleå 28/12 Frölunda - Luleå 30/12 Luleå - Pölsan och sedan är det 2017.
16 lånnnnnga dagar. Fördelen att det blir närmare till dess att Schira, Petter och Masto är tillbaka. Men onödigt och trist, p g a koskenkorvakupperna. Ju tidigare dessa skitturneringar är nedlagda, desto bättre.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Om jag ser rätt får vi t o m vänta ännu längre. Ser ut som att vi har
26/12 Trottoarkanten - Luleå
28/12 Frölunda - Luleå
30/12 Luleå - Pölsan
och sedan är det 2017.
16 lånnnnnga dagar. Fördelen att det blir närmare till dess att Schira, Petter och Masto är tillbaka. Men onödigt och trist, p g a koskenkorvakupperna. Ju tidigare dessa skitturneringar är nedlagda, desto bättre.