Sven.Savage: Hmmm, är lite kluven om Växjö matchen....det är iaf starkt att vi tar två av tre möjliga poäng mot det formstarkaste laget med 11 raka i bagaget, men å andra sidan är det surt att än en gång förlora en ledning på det viset. Nåväl, det positiva är att vi med största sannolikhet klarar oss undan kvalstrecket då Trottoaren är 16 poäng under oss med 17 matcher kvar och då deras poängsnitt är under 1 poäng/match så känns det inte troligt att de kommer ikapp oss, om det inte blir en total kollapps från vår sida.
M.Lemiux: Jo, du har rätt. Och det är ju för j-t så många pinnar vi tappat så länge genom att nästan alla matcher vunnits eller förlorats med uddamålet vanligen efter att ha spelat >3 perioder.
Vi har inte haft styrkan att avgöra när det varit jämnt och "i onödan" - eller rättare eftersom vi inte varit starka nog - tappat pinnar hela tiden. Utan det skulle vi idag ligga högt bland topp sex.
Men nu har vi Petter och Julius tillbaka, spelare som tillhörde våra bästa innan de blev borta på lång tid och det ger oss ett betydligt bättre lag. T o m så att vi kunde slå Läjkers igen, även om en starkt bidragande orsak var två hemmazebror.
Så kanske, kanske kan vi se fram emot ett starkare och mer vinnande Luleå framöver. Ett Luleå som tar tre poäng i en match, i stället för att "onödigt" tappa en eller två pinnar.
Blir lite intressant att se hur Skuggan kommer att formera laget framöver. Lite överraskad av att han ställde Mastomäki utanför laget och Lundeström utanför linorna. Har inte direkt fått uppfattningen att alla de andra centrarna är mer förtjänta än Masto att spela. När det gäller unge Lundeström är han ju giftig framåt men har rätt ofta sett honom inblandad genom misstag eller genom att inte riktigt göra sitt jobb när det blir mål bakåt.
Jag kanske inte har riktig koll men skulle nog snarare tänka att Las Moulle och Gacé kanske hellre skulle vilas. Men Skuggan har naturligtvis bättre koll än jag.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Nåväl, det positiva är att vi med största sannolikhet klarar oss undan kvalstrecket då Trottoaren är 16 poäng under oss med 17 matcher kvar och då deras poängsnitt är under 1 poäng/match så känns det inte troligt att de kommer ikapp oss, om det inte blir en total kollapps från vår sida.