Sven.Savage: Mårts gjorde en poäng av att vara psykologisk, slängde sig med komfortzon hit och dit. Det faller lite när man sågar sin "ungdomskedja" i TV, Larsson/Järnkrok/silver om jag inte minns fel. När laget är fullt med NHL-proffs. Rätt ojuste
Tarasov: Jo. Och dessutom gjorde han sig rejäl ovän med de flesta spelare i utlandet.
Han stal ett Europamästerskap av Luleå Hockey vid slutspelet i Berlin, trots att förbundet lovat att spelare i Europaslutspelet skulle inte tas ut till en fånig koskenkorvaturnering, så krävde han att Linus Klasen - just då i sin peak i Luleå - skulle lira kosken, annars var han portad från VM och OS framöver. Varpå Luleå föll på straffar mot Tappara som vann.
Han lurade Linus Omark gång på gång till VM med löfte om spel, men satte honom utanför ändå. Linus gav till slut upp och vägrade svara när gnomen ringde.
Han skämde ut sig när han skulle "övervaka" NHL-proffsen. Reste runt, åt och drack gott men sket i att snacka med spelarna.
Han plockade hem NHL-proffs och när de sedan offrat semestern sparkade han dem från laget.
Han höll en medicinsk stab som skämde ut Bäckström som "fuskare" och bad inte om ursäkt för det. Bäckis slutade också att svara.
Han tog inte ut Hedman till OS och när internationella experter undrade hur det kunde komma sig - Hedman gjorde en suverän säsong i NHL - förklarade "professor mårts" att Hedman är bra defensivt och offensivt - jag letar en back som är antingen eller.
På slutet vägrade alla NHL-spelare svara när gnomen ringde. Då gick han ut i media och raaaasade "det är deras skyldighet att betala tillbaka till svensk hockey".
Ja, fy fan. Och så fick han sitta så länge.
Själv funderar jag på om det nuvarande förbundets miserabla rekord i dålig förbundskapen är gnomen för herrarna eller PorkaBoek för damerna. De två är de värsta i historien iaf, något som borde vara tillräckligt för att sparka den som haft ansvaret utse de båda: Boustedt.
Ja, där har visst Wennersand raaaaasat också; bort med Boustedt. Ett rätt till...
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Mårts gjorde en poäng av att vara psykologisk, slängde sig med komfortzon hit och dit. Det faller lite när man sågar sin "ungdomskedja" i TV, Larsson/Järnkrok/silver om jag inte minns fel. När laget är fullt med NHL-proffs. Rätt ojuste