Boxen och perioden rinner ut och ställningen 0-0 efter första perioden.
Stor skillnaden när det gäller matchbilden från matchen mot defensiva Öret. Här har vi två lag som oftast är konstruktiva redan från egen zon och spelar sig upp i anfallzon och får spel. Liknande spel från båda lagen men visst är Frölunda skickligare, även om skillnaden inte är så stor. Men Frölunda har haft lite större lägen och lite längre anfall.
Luleå är dock med och lyckas man få hål på monstrumet Bakala kan vi hänga med i matchen. Än så länge gör vi det. 0-0 och inte chanslösa, även om Frölunda förstås ser starkare ut.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Jättesatsningen på Rit-Ola verkar ha givit kanonresultat.
Hos oss blir det box sedan Melarts klubba varit lite hög.
Jobba nu, Luleå!