Jävlars, så vi väckt Frölunda som ger järnet nu under slutet av andra perioden för att kvittera. Luleå käpar imponerande bra för att stå emot och med tre min kvar av andra har vi fortfarande 2-1.
Shit! 2-2. Frölunda kontrar 3-2 och lyckas perfekt med skott på mål som Lassi räddar och en Frölundaspelare slår in returen trots att Bill Sweatt nästan hunnit ikapp.
MEN! Minuten efter kontrar Luleå och Fabbe slår passning till Einar som lyfter in 3-2:-)
1.44 kvar av perioden och Rogern plockar av Bakala, ger spaden till Luleå-utbildade JG. Väntat sedan tvåan.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?