M.Lemiux: Hmmm, SKAIK har fått två mål bortdömda i en period som annars Frölunda tar på poäng. Första målet SKAIK får bortdömt är inte så mkt att snacka om men andra får ses som lite mer tveksamt...men, med tanke på ribban som lades med Luleås bortdömda så är även SKAIKs andra solklart underkänt. Regler är ju ändå tyvärr så, JG får en knuff av Fläskberget i målområdet, må så va att knuffen inte är så farlig och att JG gör en "Fläskberget", dvs kastar sig bakåt som att en häst sparkat honom, men enligt direktiven och med tanke på vilka mål som tidigare har dömts bort så var det inte så konstigt att det också gjorde det. Däremot måste väl ändå direktiven ändras till nästa säsong, röra målvakterna måste ju ändå få vara tillåtet, så länge man själv inte är i målområdet.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Regler är ju ändå tyvärr så, JG får en knuff av Fläskberget i målområdet, må så va att knuffen inte är så farlig och att JG gör en "Fläskberget", dvs kastar sig bakåt som att en häst sparkat honom, men enligt direktiven och med tanke på vilka mål som tidigare har dömts bort så var det inte så konstigt att det också gjorde det.
Däremot måste väl ändå direktiven ändras till nästa säsong, röra målvakterna måste ju ändå få vara tillåtet, så länge man själv inte är i målområdet.