M.Lemiux: He he, när det gäller att definiera spelare som "kommande från bygden" är det enda man kan räkna med att Apan kommer att töja på den definitionen ända till att de kan ljuga om det även sedan de återkommit till sitt vanliga - att lira med 95% köpespelare.
Och nu när hösten börjat på riktigt är det dags att följa Anders Nilssons äventyr i NHL.
I år spelar han ju för Vancouver Canucks där han är tänkt att konkurrera med spaden med Jacob Markström. Vancouver har ju underförstått avsett satsa på Markan för förstaspaden sedan en tid, men Markan har inte riktigt fått det att lossna ännu så att klubben kan ge honom det monsterkontrakt man planerat.
När nu ANders kommer till är förstås planen i första hand att Markan ska lyckas, men samtidigt har Anders blivit ett namn sedan hans insats för Buffalo och skulle han övertyga i stället för Markan är det inte uteslutet att han kan få chans på Canucs förstaspade.
Men försäsongen gick "sådär" för Anders - som vanligen brukar vara kanonbra då - medan Markan gjorde ett antal riktigt fina insatser.
När säsongen nu startat har Markan haft spaden varje match och så här har det gått:
1. Vancouver-Edmonton 3-2 94,29% av Markan 2. Vancouver-Ottawa 2-3SO 95,24% av Markan 3. Vancouver-Winnipeg 2-4 84,21% av Markan 4. Vancouver-Calgary 2-5 81,48% av Markan
Nu vet jag förstås inte hur matcherna sett ut. Men när Vancouver nu ska iväg på roadtrip med följande fem matcher på åtta dagar närmar sig Anders debut med Canucks spade - den femte NHL-klubb han tar spaden för:
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?